Halotolerant-halofilik funguslar kullanılarak gümüş nanopartikül biyosentezi ve biyoaktivitelerinin belirlenmesi
Biosynthesis of silver nanoparticle using by Halotolerant-halophilic fungi and determination of their bioactivity
- Tez No: 561483
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde nanomalzemelerin sentezi için güvenilir ve çevre dostu süreçlerin geliştirilmesi nanoteknolojinin konusudur. Bunun için en önemli yaklaşım yeşil sentez de denilen biyolojik materyallerin kullanımıdır. Nanopartiküllerin yeşil sentezi ile ilgili çalışmalar için bitkiler-bitki özütleri, funguslar ve bakteriler üzerine yoğunlaşılmıştır. Her bir organizmanın nanopartikül üretimi açısından avantajları ve dezavantajları vardır. Funguslar ökaryotik hücre yapısına sahip olmaları, laboratuvar koşullarında kolay üretilebilmesi vb. özellikleri sayesinde öne çıkmaktadır. Bu çalışmada 4 farklı hipersalin ortamlardan izole edilen 739 fungusun gümüş nanopartikül (AgNP) sentezleme potansiyelleri incelenmiştir. Tarama sonucunda seçilen 3 izolattan sentezlenen AgNP'lerin biyoaktiviteleri incelenmiş ve karakterizasyonu yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda 3 farklı fungus kullanılarak sentezlenen AgNP'lerin boyut anlamında heterojen olsa da elektron mikroskobunda 50 nm'den küçük olduğu görülmüştür. Dinamik ışık saçılım spektrofotometresi de bunu doğrulamıştır ve zeta potansiyelleri -11,1, -12,4 ve -13,2 mV olarak ölçülmüştür. Sentezlenen AgNP'lerin antimikrobiyal testlerde oldukça yüksek miktarda aktivite gösterdiği görülmüştür. Beş farklı test organizması ile MİK değerleri 12,500-3,125 µg .ml-1 arasında değişmektedir. Ayrıca sinerjitik etki çalışmlarında önemli değerler veren sefalotin ile AgNP'lerin MİK değerleri ise 12,500-0,097 µg .ml-1 arasındadır. Antioksidan çalışmalarında DPPH süpürücü etkisi %38,48, %30,46, %28,80'dır. Mikrotox® ile ölçülen EC50 değerleri de 31,250, 62,500 ve 125,000 mg. L-1 olarak belirlenmiştir. Germinasyon testi sonucunda AgNP'lerin farklı konsantrasyonlarının çimlenmeyi arttırdığı, kök ve gövde uzamasında olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Bu bulgular ışığında, diğer mikroorganizmalardan üstün özellikleriyle funguslar, AgNPlerin sentezinde kullanılabilecek yeşil sentez yapan biyofabrikalar olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the development of reliable and environmentally friendly processes for the synthesis of nanomaterials is the subject of nanotechnology. The most important approach for this is the use of biological materials called green synthesis. Studies about green synthesis of nanoparticles have focused on plants-plant extracts, fungi and bacteria. Fungi have eukaryotic cell structure and they can be produced easily in laboratory conditions because of that they prominent among others. In this study, the potentials of synthesizing silver nanoparticles (AgNP) syntheses from 739 fungi that isolated from 4 different hypersaline environments were investigated. Different bioactivities of AgNPs were examined and characterized from the 3 isolates selected as a result of the scan. As a result of the studies, AgNPs synthesized using 3 different fungi were heterogeneous in size but less than 50 nm in the electron microscope. Dynamic light scattering spectrophotometry confirmed this and zeta potentials were measured -11.1, -12.4 and -13.2 mV. In addition, cephalothin, which gives important values in synergistic effect, MIC values of AgNPs with cephalothin were between 12,500-0,097 µg .ml-1. In antioxidant studies, DPPH scavenging effect was 38,48%, 30,46%, 28,80%. The EC50 values measured by Microtox® were also 31,250, 62,500 and 125,000 mg. L-1. As a result of the germination test, different concentrations of AgNPs increased germination and showed a positive effect on root and shoot elongation. In the light of these findings, fungi, with superior properties from other microorganisms, emerge as biofabricas that synthesize green syntheses that they can use in the synthesis of AgNPs.