Hava trafik kontrol bölümündeki simülasyon eğitiminin öğrenciler tarafından değerlendirilmesi
The assessment of simulator training in air traffic control department by students
  1. Tez No: 392203
  2. Yazar: SONER DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sivil Havacılık, Education and Training, Civil Aviation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı hava trafik kontrol bölümündeki simülasyon eğitiminin öğrenci bakış açısıyla değerlendirilmesi ve simülasyon eğitiminin bu doğrultuda tekrar incelenmesidir. Öğrencilerin simülasyon eğitimleri hakkındaki görüşleri SERVQUAL (Service Quality - Hizmet Kalitesi) boyutlarına göre incelenmiştir. Bu çalışmada Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan Hava Trafik Kontrol Bölümü öğrencileri simülasyon eğitimleri hakkındaki görüşlerinin incelenmesi için belirlenmiştir. Bu inceleme için öğrencilerin simülasyon eğitimleri hakkındaki değerlendirmelerinin 7'li Likert Ölçekli anket ile toplanması sağlanmıştır. Anketin güvenilirlik analizi yapılmıştır. SERVQUAL boyutlarına göre hazırlanan anket ile elde edilen algı ve beklenti değerlendirmeleri arasındaki farkın belirlenmesi ile simülasyon eğitimi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyse assessment of simulator training in Air Traffic Control Department by the view point of the students and evaluate the education. The views of the students about the simulator training is analysed according to the SERVQUAL (Service Quality) dimensions. In the study, students of Air Traffic Control Department in Anadolu University Faculty of Aeronautics and Astronautics are determined to research their views about simulator training. For this study, it was provided to gather students' evaluations about the simulator training by 7 point Likert Scale questionnarie. After that, reliability analysis was made to the questionnarie. Simulation training was evaluated by the difference between perception and expectation expressions into the questionnarie which was prepared according to the SERVQUAL dimensions.