Terminal kontrol sahalarında dinamik kapı ataması için simülasyon modeli önerisi
A simulation modei proposal for dynamic gate assigment in terminal control areas
  1. Tez No: 392216
  2. Yazar: FULYA AYBEK ÇETEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN CAVCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışma, Terminal Kontrol Sahalarındaki giriş noktalarının yapısını kapasitelerine göre dinamik olarak planlayan bir yöntem kullanarak hizmet verilen trafik sayısının artırılmasını amaçlayan bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntem ile havasahasının daha verimli şekilde kullanımını sağlamak için, mevcut Terminal Kontrol Saha organizasyonunun basitleştirilmesini hedeflemektedir. Literatürde terminal kontrol sahaları içindeki yolların dinamik planlamasına yönelik çok sayıda çalışma mevcut olmakla birlikte bunların hiçbirinde giriş noktalarının planlamasına odaklanılmamıştır. Bu nedenle, bu yeni yöntem terminal kontrol sahası içindeki trafik akış ve kapasite problemlerine, uçakların ilgili sahaya girişi öncesinde çözüm sunan alternatif bir yaklaşım getirmektedir. Dinamik planlama algoritmasının oluşturulması ve sınanması için hızlı zamanlı simülasyon tekniği kullanılmıştır. Dinamik planlama algoritması yeni giriş noktalarının nerelerde ve hangi koşullarda oluşturulabileceğine ilişkin bir karar modeli sunmaktadır. Tasarlanan model Yeşilköy Terminal Kontrol Sahası üzerinde çeşitli alternatif senaryolar için uygulanmıştır. Alternatif senaryolardaki hava sahası ile mevcut hava sahasının durumu arasında ortaya çıkan farklılıklar incelenmiştir. Ayrıca yapılan regresyon çalışması ile hava sahasında gerçekleşen gecikmelerin sebepleri matematiksel bir model ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to increase the number of traffic served within Terminal Control Areas (TMAs) using a dynamic planning method for the configuration of entry-points according to their capacities. In order to provide an efficient use of airspace, the proposed methods intends to simplify the current airspace organization of TMAs. Though numerous studies are available regarding the re-organization of routes within TMAs, none of them focused on the planning of entry-points. Therefore, this new method offers an alternative perspective proposing solution for air traffic flow and capacity problems prior to the entry of corresponding TMAs. The dynamic planning algorithm provides a decision model for the location and conditions of new entry points to be generated. A Fast-time simulation technique is used to model and test the model for various alternative simulation scenarios in Yeşilköy TMA. The differences between airspace models in alternative scenarios and the current airspace were compared. In addition, a regression analysis was performed to explain causes of delay quantitatively within the TMA.