Tarımsal havza sulak alanlarında karbon ve nütrient birikimi
Retention of carbon and nutrients in wetlands receiving agricultural runoff
- Tez No: 392217
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM AHMET ALBEK, DOÇ. DR. HATİCE İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında; tarımsal havzada bulunan, nehir kıyısalı, devamlı ve geçici sulak alan sediment korlarında, tarımsal akıştan kaynaklanarak biriken sediment, karbon, azot ve fosfor miktarlarının zamana bağlı değişimlerinin hesaplanması ve birbirleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Korlardaki organik madde ve karbon birikimi yüzey zonunda yüksek olup, derinliğe bağlı azalmaktadır. Bununla beraber doğal sulak alan olan nehir kıyısalı alanında derinliğe bağlı organik madde ve karbon birikimi diğer alanlara göre daha yüksektir. Karbon birikimi açısından doğal sulak alanlarda anaerobik süreçlerin, restore edilen sulak alanlarda giren karbon miktarının önemli olduğu bilinmektedir. Korlardaki azot birikimi organik madde ve karbona benzer bir eğilim göstermektedir. Fosfor birikimi önceki dönemlerde otlak olarak kullanılan ve sonra restore edilen geçici sulak alanda yüksek bulunmuştur. Sediment korlarında 210Pb ile CRS (Constant Rate Supply) modeli kullanılarak hesaplanan sedimantasyon hızlarının, ilk 15 cm'de en yüksek değerde olduğu görülmüştür. Nehir kıyısalı devamlı sulak alanındaki sedimantasyon hızı diğer alanlara göre daha yüksektir, bu alandaki sedimantasyon hızına bağlı olarak, alanın yaklaşık 25 yılda dolması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine time-dependent changes in sediment, carbon, nitrogen and phosphorus accumulation in sediment cores and to determine of relationships among each other in riparian, permanently and seasonally flooded wetlands in agricultural watersheds. The organic matter and carbon accumulation was found to be high in the surface zone and to decrease with depth. However, depending on depth, the organic matter and carbon accumulation were higher compared with other areas in the riparian zone which is a natural wetland. It is known that, in terms of carbon accumulation, anaerobic processes in natural wetlands and carbon input amount in restored wetlands is important. Nitrogen accumulation in cores shows a similar trend like organic matter and carbon accumulation. The accumulation of phosphorus was found to be higher in the seasonally flooded wetland which was used previously pasture. Sedimentation rates were calculated using the CRS (Constant Rate Supply) model and 210Pb was found to have the highest value in the first 15 cm in the sediment cores. Sedimentation rate was higher in the riparian permanently flooded wetland than in other areas and depending on the sedimentation rate this area is expected to fill up in the next 25 years.