Sosyal bilimlerde mekânsal istatistik ve coğrafi bilgi sistemleri: Kuramdan uygulamaya
Spatial statistics and geographic informaton systems in social sciences: From theory to application
- Tez No: 392218
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNAY AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Siyasal Bilimler, İstatistik, Geography, Political Science, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde mekânsal istatistik yöntemlerinin coğrafi bilgi sistemleri aracılığı ile sosyal bilimlere yönelik uygulaması yapılmıştır. Analiz için 2002 yılında yapılan milletvekili genel seçimlerinde seçmen katılım oranları il ve ilçe düzeylerinde toplanmış ve veriler kırsal, kentsel ve toplam nüfus olarak ayrıca sınıflandırılmıştır. Yüzde değer dağılımları haritalandıktan sonra, küresel ve yerel mekânsal otokorelasyon ve kümelenme yöntemleri (Küresel Moran's I, Getis Ord Genel G, Getis Ord G, Mekânsal İlişkinin Yerel Göstergesi) kullanılarak bu veriler mekânsal rassallık hipotezine göre analiz edilmiş ve haritalanmıştır. Getis Ord Genel G yönteminde il düzeyi analizler dışında tüm analizler il ve ilçe düzeyleri ve bağlı sınıflandırmalarında mekânsal kümelenme, yayılma veya aykırı değerler göstermiş ve Türkiye'de 2002 yılı genel seçimlerinde seçmen katılım oranlarının mekânsal rassallık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, various spatial statistical methods are applied to social sciences via using geographic information systems software. 2002 general election voter turnout data is used at city and district levels and same data is further classified as rural, urban and total voter turnout within each level. After mapping voter turnout percentages, spatial randomness hypothesis for each classification at each level of analysis is tested via conducting local and global spatial autocorrelation and clustering tests (Getis Ord General G, Getis Ord G, Local Indicators of Spatial Association and Global Moran's I). With the exception of city level results in Getis Ord General G test, all results showed clustering, dispersion or outliers, thus showing that the voter turnout in Turkey for 2002 general elections did not indicate spatial randomness.