Bir turbojet motor için matematik model ve denetleyici tasarımı
Mathematical model and controller design of a turbojet engine
  1. Tez No: 392219
  2. Yazar: IŞIL YAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KIYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, havacılıkta kullanılan küçük ölçekli bir turbojet motorun doğrusal olmayan matematiksel modeli oluşturulmuş ve daha sonra oluşturulan model için rölanti hızı ve maksimum hız çalışma zarfında görev yapacak denetleyici tasarımı yapılmıştır. Model, MATLAB/Simulink üzerinde oluşturulmuştur. Doğrusal olmayan matematiksel model yapısı, termodinamik denklemleri (enerji, kütle ve momentumun korunumu yasaları) ve bazı cebirsel fonksiyonları kapsamaktadır. Kompresör ve türbin bileşenlerinin performans parametrelerinin hesaplanmasında Adaptif Sinirsel Bulanık Çıkarım Sistemi metodu tercih edilmiştir. Denetleyici tasarımı geliştirilmiş PID yapısı kullanılarak yapılmıştır. Önerilen farklı denetleyici yapıları, motorun farklı çalışma noktaları ve çalışma noktaları arası geçiş durumları için simülasyonlar yapılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, non-linear mathematical model of a small-scale turbojet aeroengine is formed and then controller design is conducted for the constructed mathematical model operation of idle to maksimum speed envelope. The model is constructed on MATLAB/Simulink environment. Non-linear mathematical model includes thermodynamic equations (energy, mass, momentum conservation laws) and some algebraic functions. In calculation of performance parameters of compressor and turbine components, ANFIS (Adaptive Neuro Fuzzy Inference System) method is preferred. Controller is designed by using modified PID. Proposed controller structures are simulated and tested at various operating points of the engine and for different transient conditions.