Atık tütünden nikotin ve uçucu olmayan argonik asitlerin geri kazanılması
Recovery of nicotine and non-volatile organic acids from tobacco waste
- Tez No: 39223
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DURSUN ALİ ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Türkive çeşitli tar-ım ürünlerinin bol miktarda yetiştirildiği bir ülkedir ve ballıca ürünlerimizden biride tütündür. Yıllık rekolte son yallar göz önüne alındılında, 25O-3OO bin ton civarında değişmektedir ve 1992 rekoltesi 322 bin ton olarak tahmin edilmiştir. Tütünün yaklaşık */. lO'u atık tütün olarak QÖZ önüne alınmalıdır. Yapılan bu çalışmada, ülkemizde islenmeyen bu tütünde bulunan nikotin ve uçucu olmayan organik asitlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Denemelerde kullanılan atak tütünler Kartal Mal- tepede kurulu Tekel Sigara sanayii isletmeleri Müessesesi Müdürlüğüne bağlı sigara fabrikasından temin edilmiştir. Atık tütünden nikotin, ile malik,, okzalik ve sitrik asitlerin ekstraksiyonla kazana îı»asa ve uygun ekstraksiyon sartîaranan belirlenmesine çal ası îmıstar, Deneyler sonucu nikotinin ekstraksiyonu için en uygun çözümünün doygun Ca(OH)Z' çözeltisi ve karıştırma süresi için de 5 saatin yeterli olduğu tespit edilmiştir. Atak tütün içindeki nikotin temel alınarak, ekstraksiyon sonunda kata fazda kalan nikotine göre ekstraksiyon verimi hesaplanmıştır, Daha sonra alınan sıvı fazın derinsikleştirilmesiyle elde edilen kıvamlı maddenin subuharı destilasyonuna tabi tutulması ile sulu nikotin çözeltisi elde edilmiştir. Bu çözeltinin gaz kromatografik analizi yapılarak, nikotin miktarı tespit edilmiş, bu sonuç ekstraksiyon sonunda elde edilen sıva fazda olmasa gereken nikotin miktara ile karsa l astarıîroastar. Tütünden organik asitlerin alınması, ekstraksiyon- da kullanılan Ca
Özet (Çeviri)
iColumn type: SE 30 Injection Tempi 230*C Carrier Gas: N= Carrier Gas Rate: 20 rolt/min. Temperature Range: 70 - 205“C -Heating Rate: 15”C/min. Quantity of sample: 1 pit. Reference Solution: O.l % Nicotine- water solution. Dedectore type: Flame Ionization The bottom product of steam distillation was a solution of Ca*** salts, of non-volatile organic acids., This solution was concentrated by partial evaporation to 10-15 ml and the Ca*~*~ salts precipated. After the filtration of these salts, CaSOj and diluted organic acids were obtained by adding 20 ml. 2N H=SCU to the concentrated solution. Organic acids were extracted and taken into an acetone phase and pure organic acids were obtained by evaporation of acetone. 5.8 g organic acids were obtained from 1QQ g raw tobacco by this method. The organic acids in raw tobacco waste and solid phase were converted, into methyl esters and deter mined by GC analysis. The related peaks are given in figure 3. Gas Chromatography Conditions, Column type: Carbovaks Injection Temperature: 130*C Carrier Bass: H^ Carrier Bass Rates 20 mit./min Temperature Range: 60-130°C Heating Rate: 35*C/min. Dedector type: Thermal Conductivity Dedector In order to found the amount of non- volatile or - ganic acids in these materials, the peak areas obtain ed from BC was compared. Difference between areas of peaks obtained from tobacco waste and the solid phase gives the recovery percentage of the oxalic and malic acids. The results of SC analysis shows that about 71 % of oxalic acid and 41.1 'i of malic acid was reco vered by extraction.ÖZET Türkive çeşitli tar-ım ürünlerinin bol miktarda yetiştirildiği bir ülkedir ve ballıca ürünlerimizden biride tütündür. Yıllık rekolte son yallar göz önüne alındılında, 25O-3OO bin ton civarında değişmektedir ve 1992 rekoltesi 322 bin ton olarak tahmin edilmiştir. Tütünün yaklaşık */. lO'u atık tütün olarak QÖZ önüne alınmalıdır. Yapılan bu çalışmada, ülkemizde islenmeyen bu tütünde bulunan nikotin ve uçucu olmayan organik asitlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Denemelerde kullanılan atak tütünler Kartal Mal- tepede kurulu Tekel Sigara sanayii isletmeleri Müessesesi Müdürlüğüne bağlı sigara fabrikasından temin edilmiştir. Atık tütünden nikotin, ile malik,, okzalik ve sitrik asitlerin ekstraksiyonla kazana îı»asa ve uygun ekstraksiyon sartîaranan belirlenmesine çal ası îmıstar, Deneyler sonucu nikotinin ekstraksiyonu için en uygun çözümünün doygun Ca(OH)Z' çözeltisi ve karıştırma süresi için de 5 saatin yeterli olduğu tespit edilmiştir. Atak tütün içindeki nikotin temel alınarak, ekstraksiyon sonunda kata fazda kalan nikotine göre ekstraksiyon verimi hesaplanmıştır, Daha sonra alınan sıvı fazın derinsikleştirilmesiyle elde edilen kıvamlı maddenin subuharı destilasyonuna tabi tutulması ile sulu nikotin çözeltisi elde edilmiştir. Bu çözeltinin gaz kromatografik analizi yapılarak, nikotin miktarı tespit edilmiş, bu sonuç ekstraksiyon sonunda elde edilen sıva fazda olmasa gereken nikotin miktara ile karsa l astarıîroastar. Tütünden organik asitlerin alınması, ekstraksiyon- da kullanılan Ca