Elma suyu enzimatik kararma reaksiyonunun kontrolü
Control of enzymatic browning reaction in apple juice
- Tez No: 39224
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
BÖLÜM 1. GİRİŞ VE AMAÇ Meyva ve sebzelerin hasat zamanı ve işleme süreresince mekanik zedelenmelere maruz kalmaları renk, aroma, besi değeri, yapı ve bileşimlerinin değişmesine yol açan bozulmalarıda beraberinde getirmektedir. Bu durum, gıda maddesinde önemli bir kalite düşüşüne ve buna bağlı olarak tüketici tarafından talep edilmeme sine neden olmaktadır. Meyva ve sebzelerin bozulma şekilleri mikrobiyo lojik, enzimatik, veya enzimatik olmayan olmak üzere başlıca üç gruba ayrılabilir. Elma, patates, elma suyu gibi gıda maddelerinin, yapılarında bulunan belirli fe.nolik bileşenlerin o- kinonları oluşturmak sureti ile Dksidasyona uğramaları ile enzimatik kararma meydana gelir ve reaksiyon poli- fenoloksidaz enzimi tarafından katalizlenir. Daha son ra kinonlar koyu kahverengi, siyah veya kırmızı polimer- ler oluşturarak, polimerize olurlar. Gıda üretim endüstrisindeki öneminden dolayı meyva ve sebzelerde enzimatik kararmanın kontrolü, araştırmacıların dikkatini bu konuda yoğunlaştırmıştır. Polifenol oksidaz enziminin aktivitesini inhibe etmek için bir takım yöntemler öne sürülmüşse de gıda sanayiinde pek azı kullanım alanı bulmuştur. Enzima tik kararma reaksiyonunun oluştuğu ortamda bulunan bazı maddeler, renk değişimlerinin kilit maddesi olan o-kinonları, o-fenolik formlara indirgeme niteliğine
Özet (Çeviri)
and subsequent pigment formation by reducing the o- quinones generated from the phenolic substrates of PPG bank to o-dihydroxyphenolic commpounds. AA and-EA are used interchangeably although there are indications that AA is moxe effective in some systems. It was described; that AA-'2 phosphate (AAP) and AA-2-triphosphate (AATP), mere evaluated as browning inhibitors for apple juice and plugs with the expectation that they would be less subject to oxidation by oxidases or autooxidation than AA and, if hydrolyzed at a suitable rate, would provide extended protection against browning. Sporix, a commerical polyphaspate product, was the most promising browning inhibitor evaluated in the UDSA study besides the AA-2-phospate. Sodium benzoate exhibited anti-browning activity in the juice system, the effect being concenration dependent- Malic and citric acids are naturally present in foods. These inhibitors can be used in a process to prevent enzymatic browning in apple juice. It is an inevitable condition that the chemicals should not be harmfull to health. While choosing the inhibitors, besides the effectivity degress also this condition must be considered. Today, ascorbic acid,' entyhorbic acid, malic acid and citric acid are widely used as.chemical inhibitors in the amount that food production process techniques permit. In addition to these; p-cyclodextrin is an effective browning, inhibitor in apple juice and because of this it is widely used as a chemical inhibitor. In this study, malic acid, citric acid, ascorbic acid, enythorbic acid and [3-cyclodextrin was used as chemical inhibitors. Effects of the chosen inhibitors are experimented single or in combination with others, either with heat treatment or not.BÖLÜM 1. GİRİŞ VE AMAÇ Meyva ve sebzelerin hasat zamanı ve işleme süreresince mekanik zedelenmelere maruz kalmaları renk, aroma, besi değeri, yapı ve bileşimlerinin değişmesine yol açan bozulmalarıda beraberinde getirmektedir. Bu durum, gıda maddesinde önemli bir kalite düşüşüne ve buna bağlı olarak tüketici tarafından talep edilmeme sine neden olmaktadır. Meyva ve sebzelerin bozulma şekilleri mikrobiyo lojik, enzimatik, veya enzimatik olmayan olmak üzere başlıca üç gruba ayrılabilir. Elma, patates, elma suyu gibi gıda maddelerinin, yapılarında bulunan belirli fe.nolik bileşenlerin o- kinonları oluşturmak sureti ile Dksidasyona uğramaları ile enzimatik kararma meydana gelir ve reaksiyon poli- fenoloksidaz enzimi tarafından katalizlenir. Daha son ra kinonlar koyu kahverengi, siyah veya kırmızı polimer- ler oluşturarak, polimerize olurlar. Gıda üretim endüstrisindeki öneminden dolayı meyva ve sebzelerde enzimatik kararmanın kontrolü, araştırmacıların dikkatini bu konuda yoğunlaştırmıştır. Polifenol oksidaz enziminin aktivitesini inhibe etmek için bir takım yöntemler öne sürülmüşse de gıda sanayiinde pek azı kullanım alanı bulmuştur. Enzima tik kararma reaksiyonunun oluştuğu ortamda bulunan bazı maddeler, renk değişimlerinin kilit maddesi olan o-kinonları, o-fenolik formlara indirgeme niteliğineand subsequent pigment formation by reducing the o- quinones generated from the phenolic substrates of PPG bank to o-dihydroxyphenolic commpounds. AA and-EA are used interchangeably although there are indications that AA is moxe effective in some systems. It was described; that AA-'2 phosphate (AAP) and AA-2-triphosphate (AATP), mere evaluated as browning inhibitors for apple juice and plugs with the expectation that they would be less subject to oxidation by oxidases or autooxidation than AA and, if hydrolyzed at a suitable rate, would provide extended protection against browning. Sporix, a commerical polyphaspate product, was the most promising browning inhibitor evaluated in the UDSA study besides the AA-2-phospate. Sodium benzoate exhibited anti-browning activity in the juice system, the effect being concenration dependent- Malic and citric acids are naturally present in foods. These inhibitors can be used in a process to prevent enzymatic browning in apple juice. It is an inevitable condition that the chemicals should not be harmfull to health. While choosing the inhibitors, besides the effectivity degress also this condition must be considered. Today, ascorbic acid,' entyhorbic acid, malic acid and citric acid are widely used as.chemical inhibitors in the amount that food production process techniques permit. In addition to these; p-cyclodextrin is an effective browning, inhibitor in apple juice and because of this it is widely used as a chemical inhibitor. In this study, malic acid, citric acid, ascorbic acid, enythorbic acid and [3-cyclodextrin was used as chemical inhibitors. Effects of the chosen inhibitors are experimented single or in combination with others, either with heat treatment or not.BÖLÜM 1. GİRİŞ VE AMAÇ Meyva ve sebzelerin hasat zamanı ve işleme süreresince mekanik zedelenmelere maruz kalmaları renk, aroma, besi değeri, yapı ve bileşimlerinin değişmesine yol açan bozulmalarıda beraberinde getirmektedir. Bu durum, gıda maddesinde önemli bir kalite düşüşüne ve buna bağlı olarak tüketici tarafından talep edilmeme sine neden olmaktadır. Meyva ve sebzelerin bozulma şekilleri mikrobiyo lojik, enzimatik, veya enzimatik olmayan olmak üzere başlıca üç gruba ayrılabilir. Elma, patates, elma suyu gibi gıda maddelerinin, yapılarında bulunan belirli fe.nolik bileşenlerin o- kinonları oluşturmak sureti ile Dksidasyona uğramaları ile enzimatik kararma meydana gelir ve reaksiyon poli- fenoloksidaz enzimi tarafından katalizlenir. Daha son ra kinonlar koyu kahverengi, siyah veya kırmızı polimer- ler oluşturarak, polimerize olurlar. Gıda üretim endüstrisindeki öneminden dolayı meyva ve sebzelerde enzimatik kararmanın kontrolü, araştırmacıların dikkatini bu konuda yoğunlaştırmıştır. Polifenol oksidaz enziminin aktivitesini inhibe etmek için bir takım yöntemler öne sürülmüşse de gıda sanayiinde pek azı kullanım alanı bulmuştur. Enzima tik kararma reaksiyonunun oluştuğu ortamda bulunan bazı maddeler, renk değişimlerinin kilit maddesi olan o-kinonları, o-fenolik formlara indirgeme niteliğineand subsequent pigment formation by reducing the o- quinones generated from the phenolic substrates of PPG bank to o-dihydroxyphenolic commpounds. AA and-EA are used interchangeably although there are indications that AA is moxe effective in some systems. It was described; that AA-'2 phosphate (AAP) and AA-2-triphosphate (AATP), mere evaluated as browning inhibitors for apple juice and plugs with the expectation that they would be less subject to oxidation by oxidases or autooxidation than AA and, if hydrolyzed at a suitable rate, would provide extended protection against browning. Sporix, a commerical polyphaspate product, was the most promising browning inhibitor evaluated in the UDSA study besides the AA-2-phospate. Sodium benzoate exhibited anti-browning activity in the juice system, the effect being concenration dependent- Malic and citric acids are naturally present in foods. These inhibitors can be used in a process to prevent enzymatic browning in apple juice. It is an inevitable condition that the chemicals should not be harmfull to health. While choosing the inhibitors, besides the effectivity degress also this condition must be considered. Today, ascorbic acid,' entyhorbic acid, malic acid and citric acid are widely used as.chemical inhibitors in the amount that food production process techniques permit. In addition to these; p-cyclodextrin is an effective browning, inhibitor in apple juice and because of this it is widely used as a chemical inhibitor. In this study, malic acid, citric acid, ascorbic acid, enythorbic acid and [3-cyclodextrin was used as chemical inhibitors. Effects of the chosen inhibitors are experimented single or in combination with others, either with heat treatment or not.BÖLÜM 1. GİRİŞ VE AMAÇ Meyva ve sebzelerin hasat zamanı ve işleme süreresince mekanik zedelenmelere maruz kalmaları renk, aroma, besi değeri, yapı ve bileşimlerinin değişmesine yol açan bozulmalarıda beraberinde getirmektedir. Bu durum, gıda maddesinde önemli bir kalite düşüşüne ve buna bağlı olarak tüketici tarafından talep edilmeme sine neden olmaktadır. Meyva ve sebzelerin bozulma şekilleri mikrobiyo lojik, enzimatik, veya enzimatik olmayan olmak üzere başlıca üç gruba ayrılabilir. Elma, patates, elma suyu gibi gıda maddelerinin, yapılarında bulunan belirli fe.nolik bileşenlerin o- kinonları oluşturmak sureti ile Dksidasyona uğramaları ile enzimatik kararma meydana gelir ve reaksiyon poli- fenoloksidaz enzimi tarafından katalizlenir. Daha son ra kinonlar koyu kahverengi, siyah veya kırmızı polimer- ler oluşturarak, polimerize olurlar. Gıda üretim endüstrisindeki öneminden dolayı meyva ve sebzelerde enzimatik kararmanın kontrolü, araştırmacıların dikkatini bu konuda yoğunlaştırmıştır. Polifenol oksidaz enziminin aktivitesini inhibe etmek için bir takım yöntemler öne sürülmüşse de gıda sanayiinde pek azı kullanım alanı bulmuştur. Enzima tik kararma reaksiyonunun oluştuğu ortamda bulunan bazı maddeler, renk değişimlerinin kilit maddesi olan o-kinonları, o-fenolik formlara indirgeme niteliğine