Gray-Box combinatorial interaction testing
Gri-Kutu kombinatoryal etkileşim testi
- Tez No: 392281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çok fazla sayıda konfigürasyon seçeneği olan yapılandırılabilirliği yüksek yazılımların test edilmesinin zorlukları vardır. Kombinatoryal etkileşim teknikleri, kapsayan dizileri kullanarak yüksek düzeyde yapılandırılabilir sistemleri sistematik bir şekilde test etme yöntemidir. Bir t-yollu kapsayan dizi, bütün t-yollu konfigürasyon seçenek değerleri kombinasyonunu en az bir kere kapsayan bir konfigürasyon kümesidir. t-yollu kapsayan dizi kullanılarak test etmenin t veya daha az seçeneğin etkileşiminden kaynaklanan hataları açığa çıkarmada yüksek etkisinin olduğu ampirik çalışmalarla gösterilmiştir. Geleneksel kapsayan diziler etkili olsa bile, konfigürasyonlarında seçenekleri arasında komplex etkileşimler olduğunda geleneksel kapsayan dizilerin zorlandıklarını gördük. Bu gibi durumlara dolaşık (tangled) seçenekler diyoruz. Bir dolaşık konfigürasyon seçeneği kompleks yapıda bir küme konfigürasyon seçeneği ile ve/veya iç içe geçmiş konfigürasyon seçenekleri hiyerarşisi ile gösterilebilir. Bu tezde, dolaşık seçeneklerin olduğu sistemlerin kaynak kodları incelenerek kombinatoryal etkileşim testlerinin etkisinin önemli bir biçimde geliştirilebileceği hipotezine sahibiz. Kaynak kodunun analiz edilmesi, konfigürasyon seçeneklerinin birbirleri arasındaki etkileşimin açığa çıkartılmasında ve fazladan hangi seçenek kombinasyonlarının ve bu kombinasyonların hangi koşullarda test edileceğinin bulanmasında kullanılır. Gri kutu test metodları, test edilen sistemlerin yapısal bilgilerine ihtiyaç duymaktadır. Konfigürasyon seçeneklerinin yapısını ve hiyerarşisini çıkarmak için statik olarak test edilecek sistemlerin kaynak kodlarını analiz ettik. Her konfigürasyon seçeneği bir test kriterine göre yapısal olarak bir kapsayan dizi tarafından ve ardından t-yollu etkileşimleri test edildi. Bu kriter, tam bir kapsama elde etmek yolunda eksik kalan konfigürasyon seçenekleri kombinasyonlarını belirlemede kullanılır. Daha sonrasında bu eksik kombinasyonlar için ek test durumları üretilir. Biz t-yollu kofigürasyon seçenekleri etkileşimi için bir dizi yeni kombinatoryal etkileşim kriterleri sunuyoruz. Bu tezde, sunduğumuz metodu ölçmek için yapılandırılabilirliği yüksek 18 gerçek yazılım üzerinde geniş çapta deneysel çalışmalar gerçekleştirdik. Geleneksel t-yollu kapsayan dizilerin konfigürasyon seçenekleri testinde sadece %80'ler civarında kapsama sağlayabildiğini gözlemledik. Ayrıca, t'nin yüksek değerlerinde ve dolaşıklığın fazla olduğu yerlerde kapsama %50'nin altına düştü. Bu tezde önerilen metod, bu tarz sorunları hedef almaktadır ve tam bir kapsama elde etmek için bir teknik sunar.
Özet (Çeviri)
The enourmous size of configuration spaces in highly configurable softwares pose challenges to testing. Typically exhaustive testing is neither an option nor a way. Combinatorial interaction techiques are a systematic way to test such enourmous configuration spaces by a systematic way of sampling the space, employed through covering arrays. A t-way covering array is a sampled subset of configurations which contains all t-way option setting combinations. Testing through t-way covering arrays is proven to be highly effective at revealing failures caused by interaction of t or fewer options. Although, traditional covering arrays are effective however, we've observed that they suffer in the presence of complex interactions among configuration options, referred as tangled options. A tangled configuration option is described as either a configuration option with complex structure and/or nested in hierarchy of configuration options. In this thesis, we conjecture the effectiveness of CIT in the presence of tangled options can greatly be improved, by analyzing the system's source code. The analysis of source code reveals the interaction of configuration options with each other, this information can be used to determine which additional option setting combinations and the conditions under which these combinations must be tested. Gray-box testing methods rely on partial structural information of the system during testing. We've statically analyzed the source code of subject applications to extract the structure and hierachy of configuration options. Each configuration option has been structurally tested according to a test criterion against a t-way covering array and subsequently their t-way interactions. The criterion revealed the missing coverage of options which were employed to drive the additional testcase generation phase to acheive complete coverage. We present a number of novel CIT coverage criteria for t-wise interaction testing of configuration options. In this thesis, we've conducted a series of large scale experiments on 18 different real-world highly configurable software applications from different application domains to evaluate the proposed approach. We've observed that traditional t-way CAs can provide above 80% coverage for configuration options testing. However, they significantly suffer to provide interaction coverage under high t and tangling effects where coverage is dropped to less than 50%. Our work address these issues and propose a technique to acheive complete coverage.