System identification and control of a sea surface vehicle
Bir su üstü aracının sistem tanılama ve kontrolü
  1. Tez No: 416487
  2. Yazar: İZZET KAĞAN ERÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada bir su üstü aracının modelleme, sistem tanılama ve denetleç tasarımı; otopilot tasarımı ve güdüm amacı göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmiştir. Araç, literatürde önerilen birkaç modelleme yönteminin birleşimi ile modellenmiştir. Sistem tanılama amacıyla, zaman alanı, çevrimdışı, gerekirci, gri kutu tanılama yöntemi seçilmiş ve geliştirilmiştir. Bu yöntemde Genetik algoritma (GA) ve Global Arama (GS) algoritması gibi verimli eniyileme algoritmaları kullanılmıştır. Son olarak aracın ileri hızı ve dönü açısını kontrol etmek için PID tabanlı parçalı denetleç ve Kayan Kipli Denetleç (SMC) tasarımları gerçekleştirilmiştir. Denetleçlerin performansı bozucu etki olmadan ve bozucu etki altında karşılaştırılmıştır. Modelleme, sistem tanılama ve kontrolcü yapısı yapılan simülasyonları ile doğrulanmıştır. Geliştirilen simülasyon ortamı altı serbestlik dereceli, doğrusal olmayan matematiksel bir modeldir ve Newton-Euler yaklaşımı ile oluşturulmuştur. Model doğrulama ve sistem tanılama için kullanılan deney düzeneği ise bir model su üstü aracı, tam fonksiyonlu otopilot kartı ve harici yönetici bilgisayar gibi yardımcı donanımlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, modeling, system identification and controller design for a sea surface vehicle are performed to facilitate major goals such as autopilot design and guidance. The vehicle has been modeled by a combination of several approaches proposed in the literature. For system identification purposes, a time domain, offline, deterministic, gray-box methodology is developed. In this methodology, efficient optimization algorithms such as genetic algorithm (GA) and global search algorithm (GS) are utilized together for successful parameter identification. Finally, both a PID based piecewise controller and a Sliding Mode Controller (SMC) have been developed to control surge speed and yaw position of the vehicle. Performance comparisons of these controllers are also provided in both existence and absence of external disturbances. The model, the system identification methodology and the control structure have all been verified and validated through simulations. The developed simulation environment consists of six degrees of freedom nonlinear mathematical model of the vehicle derived using Newton-Euler equations. The experimental test bed used for the model validation and the system identification, on the other hand, is inclusive of a model vehicle and auxiliary hardware such as a fully equipped autopilot card and an external computer acting as a master on that.