Trabzon il merkezindeki şantiyelerde çalışan işçilerin profilleri ile iş sağlığı ve güvenliği hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the profiles and occupational health and safety knowledge levels of the workers which work in the construction areas in Trabzon city center
- Tez No: 392298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BASRİ BAŞAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnşaat sektörü, insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yerüstünde veya yeraltında, su üstünde veya su altında faaliyet gösteren bir iş koludur. İnşaat sektörünün bu kadar geniş bir alana hitap etmesi, paralelinde de bazı problemleri beraberinde getirmektedir. Bunların en başında da iş sağlığı ve güvenliği (İSG) ile ilgili hususlar yer almaktadır. İnşaat sektörü iş kazalarının en çok yaşandığı sektörlerden biri olup; ölümlü iş kazaları sayısı bakımından da genellikle birinci sırada yer almaktadır. Bu durum, iş güvenliğini bu sektörde daha da ön plana çıkarmaktadır. Bu tez çalışmasında, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yer alan İSG eğitimlerinin etkin bir şekilde verilebilmesi için eğitim verilmesi gerekli çalışanların profilleri araştırılmış ve çalışanların İSG'ye bakış açıları ortaya koyulmuştur. Bu amaçla, Trabzon il merkezinde bulunan 30 farklı şantiyedeki 398 çalışana 32 soru sorulmuştur. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 22 programı kullanılarak yapılmıştır. Analizlerde, verilerin frekans dağılımları incelenmiş ve ikili değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek için çapraz tablolar ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Sonuçlar frekans tabloları ve pasta grafikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, İSG eğitimi verilecek çalışanların yaş, eğitim, bilgi, tecrübe… vb özelliklerinin çok değişkenlik gösterdiği; dolayısıyla, çalışanlara tek bir çatı altında eğitim yapılmaması, çalışanları uygun eğitim modellerine göre gruplara ayırarak çalışanların eğitilmesi gerektiği elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction sector is a business that operates many works above-ground or underground and above or under the water in order to meet the needs of the people. Because of the wide working area of construction sector, some problems inevitably occur. One of the most important problems is related to occupational health and safety (OHS). The construction sector is one of the most occupational accidents occur in all sectors and often it (construction sector) is in the first place in terms of the number of fatal accidents at work. In this case, the work safety exhibit more of priority in this sector. In this study, the employees' profiles are analyzed and their ideas on the OHS are investigated for the effective trainings on OHS which is introduced in the law of the OHS, No 6331. For this purpose, 32 questions were asked to 398 employees' in 30 different sites. Statistical analysis of the data obtained was carried out by using SPSS 22 software. In the analysis, frequency distribution of the data were examined and cross tables and chi-square tests were used for determination of relationship between coupled parameters. The results were evaluated via frequency tables and pie charts. According to the investigated data, the labours which will have the Occupational Health and Safety Trainings show variables because of the education, knowledge, experience… etc. Therefore, trainings shouldn't taken be place in the same group, labours should have been trained in different groups according to the appropriate education models.