Farklı olgunlaşma periyodunun kokulu üzüm (Vitis labrusca L.) meyvesinin besin içeriğine olan etkisi
The effect of different ripening period on nutrient content in kokulu grape (Vitis labrusca L.) fruit
  1. Tez No: 392304
  2. Yazar: AYNUR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK AHMET AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Anadolu'nun kuzeyinde doğal olarak yetişen Kokulu üzüm (Vitis labrusca L.) meyvesinin olgunlaşma periyodunun meyvenin farklı kısımlarındaki besin içeriği üzerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, meyvenin altı ayrı olgunlaşma safhası boyunca şeker, organik asit, yağ asidi ve mineral içerikleri ile pH ve titre edilebilir asit gibi bazı meyve özellikleri belirlenmiştir. Olgunlaşma boyunca meyvede en fazla içerilen şekerin kabuk kısmında fruktoz (ortalama 6437,27 mg/100g taze ağırlık) ve organik asidin ise iç kısmında malik asit (ortalama 461,18 mg/100g taze ağırlık) olduğu belirlenmiştir. En yüksek miktarda içerilen doymuş yağ asidinin iç (%11,13) ve tohum (%9,08) kısımlarında palmitik asit; doymamış yağ asidinin iç (%13,83) ve tohum (%68,07) kısımlarında linoleik asit olduğu kaydedilmiştir. Ayrıca olgunlaşma boyunca ortalama en yüksek mineral içeriği kabuk kısmında K (ort. 1970 mg/100g) ve en düşük mineral içeriği iç kısımda Mn (ort. 0,24 mg/100 g) olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler, kokulu üzüm meyvesinin besin içeriğinin günlük diyet ve endüstriyel uygulamalar için dikkate değer bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work was to study the effect of maturation and ripening on nutrient contents in different parts (skin, flesh and seed) of Kokulu grape (Vitis labrusca L.) fruit, which grows naturally in north-east of Turkey. We analyzed and quantified soluble sugars, organic acids, fatty acids and mineral contents combined with fruit characteristics such as pH and titratable acidity through six stages of fruit maturation and ripening. The predominant sugar was fructose (average 6437,27 mg/100 g fresh weight) in the skin, and the predominant organic acid was malic acid in the flesh (461,18 mg/100g fresh weight). The major saturated fatty acid was palmitic acid (C16:0) in the flesh (11,13%) and in the seed (9,08%), while the major unsaturated fatty acid was linoleic acid (C18:2) in the flesh (13,83%), and in the seed (68,07%). In addition, the highest average mineral content was K (average 1970 mg/100g) in the skin and the lowest average mineral content was Mn (average 0,24 mg/100g) in the pulp during maturation and ripening. Our findings reveal that the nutrient composition of Kokulu grape is of significant importance to daily diet and for industrial purposes.