Farklı olgunlaşma dönemlerinde hasat edilen kurutulmuş ve silolanmış dallı darı (Panicum virgatum L.) otunun yem değeri
The feed value of dried and silaged of switchgrass (Panicum virgatum L.) harvested at different maturation periods
  1. Tez No: 651247
  2. Yazar: ILHAN TAHLIL GULED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZELÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı olgunlaşma dönemlerinde hasat edilen dallı darı otunun kurutulmuş ve silolanmış formlarının yem değerini belirlemektir. Çalışmada yem materyali olarak Could-nine dallı darı çeşidi kullanılmıştır. Dallı darı kuru otu ve silaj örneklerinde; besin madde bileşimi, hücre çeperi içerikleri, silaj kalite özellikleri, enerji değerleri ile nisbi yem değerleri incelenmiştir. Vejetasyonun ilerlemesiyle dallı darı kuru otu ve silajında KM, HS, NDF, ADF, ADL, CEL içerikleri artarken, HP ve NÖM içerikleri azalmış ve en yüksek değerler 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the feed value of dried and silaged forms of switchgrass harvested at different maturation periods.“Cloud nine”switchgrass variety was used as feed material in the study. In the sampling switchgrass hay and silage; the nutrient composition, cell wall contents, silage quality characteristics, energy values and relative feed values were examined.