Artvin kertenkelesi (Darevskia derjugini; Nikolsky, 1898)'nin Türkiye'de yayılış gösteren iki alt türüne ait morfolojik varyasyonların incelenmesi
Investigation of morphological variations belonged to two subspecies of artvin lizard (Darevskia derjugini; Nikolsky, 1898) distibuted in Turkey
  1. Tez No: 392314
  2. Yazar: MUAMMER KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUTRUP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında Artvin Kertenkelesi (Darevskia derjugini)'nin Türkiye'de yayılış gösteren iki alttürüne ait popülasyonlardaki bireylerin bazı morfolojik karakterlerinin (folidosis özellikleri, vücut ölçüm ve oranları) varyasyonları incelenmiştir. İki alttür arasında yapılan bağımsız örneklem T testine göre, SCPb veVENDOR gibi folidosis karakterleri ve BE, PE, BI ve PI gibi morfometrik karakterler iki alttür arasında istatistiksel olarak farklı bulunmuştur. Diskriminant analizine göre iki alttüre ait 9 popülasyon, Canonical matrikste dört ayrı küme oluşturmuştur. Bu kümelerin bazıları iki alttürü de içine aldığından dolayı, iki alttür arasında net bir ayrım gözlenmemiştir. Sonuç olarak, yapılan bu çalışma ile D. derjugini türünün ülkemizde yayılış gösteren iki alttürü arasındaki morfolojik varyasyonlar incelenmiş fakat literatürdeki bu iki alttür için belirtilen morfolojik farklılıklar gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, variations of some morphological characters (pholidolial characteristics, body measurements and ratios), belonging to the populations of two subspecies of Artvin lizard (Darevskia derjugini) distributed in Turkey, was observed. Based on Independent Sample T Test performed between two subspecies, SCPb and VENDOR pholidolial characteristics and BE, PE, BI and PI morphometric measurements were found significantly different between two subspecies. According to Discriminant analysis, nine populations belonging to two subspecies comprised four groups in the Canonical matrix. Because some groups included two subspecies, a clear distinction between two subspecies was not observed. In conclusion, morpological variations between two subspecies of D. derjugini distributed in Turkey was investigated by this study, but morpological differences reported in literatüre for two subspecies were not observed.