Açık büro sistemlerinde modüler-ergonomik donatım elemanları tasarımı
  1. Tez No: 7694
  2. Yazar: KENAN BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AYDINÖZ(AZZEM)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
r1'-' 11 ÖZET Bu çalışma kapsamı içinde ele alınan“Açık Büro Sisteminde modüler Ergonomik Donatım Elemanları Tasarımı”isimli araştırmanın konusu, açık büro da kullanılacak donatım elemanlarının, çalışma alanında esnek ve değişebilir özelliklerine sahip olması, çalışanların aniropometrik ölçülerine uygun modüler donatım elemanları nın tasarım ve uygulamadaki ölçü kriterleri ve özellikleri belirlenmesidir özellikle gelişmekte olan ülkelerde insan sağlığı ve verimliliğin arttın iması bakımından çalışma ortamının iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle insan-araç ve fiziksel çevrenin insana olumsuz etkileri tespit edilmelidir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, büro binalarının tarihsel gelişimi., büro sistemleri ve mekan organizasyonu ile alanların değerlendirilmesi genel çizgileriyle incelenmiştir. İkinci bölümde, geçmiş dönemlerde geliştirilen ölçü sistemleri genel olarak incelenmiştir: Günümüzde kullanılan ölçü sistemleri v| modüler koordinasyona göre kabul edilen modülün yapıda kullanılma esas i an saptanmıştır. ? i üçüncü bölümde, çalışanların 'sağlıklı bir ortamda bulunmalarını sağlayan fiziksel çevre faktörleri genel hatlarıyla incelenmiş ve insan psikolojisine olan etkileri tespit edilmiştir. Dördüncü bolüm, araştırmanın esasını oluşturan ergonomi ve ergonominin bir dalı olan antropometri kavramları incelenmiştir. Açık büro donatım el emanl arının taşırım ve uygulamadaki antropometri k ölçülerin sınırları ile donatım '-elemanlarının özelliklerine ilişktin bilgiler belirlenmiştir Besinci bölümde çalışmanın sonuçlan ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
lîi SUMMARY Within the score of this work module in open-plan office planning, ergonomie equipment elements.project is handled. Its subject is the use of equipment elements which possess an elestic and changeable characteristic in working envirornent in open-plan office planning, and the measurement criteria and characteristics in practice and module equipment element project in conformity with the antropometric measurement of the workers. Particulary, in developing countries in order to increase the;; productivity of human hygiene, working environment should bel improved. For this reason, the negative effects of man physical; environment and means of transportation on human beings rnust.be! detected. I My thesis consist of five parts. First part examines in general pattern, the historical development of office buildings, office planning and landcape organization with place appreciation. Second part studies in general the measurement systems developed in the past. The principles of using module which' is accepted according to modular coordination, in constructions and present day measurement systems have been fixed. in the third part, the factors of physical environment which provides a healthful place for the workers, is examined in general, and its effects on human, psychology is determined. Fourth part studies the concept of ergonomie and antropornetrics being a branch of ergonomie, which constitutes the main them of this research. The equipment of open-plan office planning project and the limits of antropometric measurements in practice and the characteristics of equipment elements have beeen determined. Fifth partd, present the results of this research and suggestions.