Lineer olmayan diferensiyel denklemlerin birleştirilmiş diferensiyel transform ve Adomian yöntemiyle çözümü
The solution of the nonlinear differential equations by combined differential transformation and Adomian method
  1. Tez No: 392449
  2. Yazar: İLHAMİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSHAK CUMHUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Lineer olmayan diferansiyel denklemlerin fizikte, mühendislikte vb. birçok yerde karşılaşılan örnekleri vardır. Bu problemlerin modelleri, yapısı itibari ile analitik çözümleri genelde kolay bulunamayan denklemleri ifade eder. Bu çalışmada bazı lineer olmayan diferansiyel denklemlerin çözümlerini, geliştirilmiş olan bir yöntemle ele alacağız. Daha önce literatür de verilen Diferansiyel Transform ve Adomian Yöntemini tek bir model denklem üzerinde ortak kullanarak bu tip denklemlerin yaklaşık çözümleriyle, analitik çözüm arasında kıyaslama yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are some special applications of nonlinear differential transform method in physics, engineering, mathematics, etc. These models show us that these equations can not be solved simply and analytical solutions can not be founded easily. In this study, we will investigate solutions of some nonlinear differential equations and we will develop a new method. We will compare with analytic and numerical solutions of these model equations given at the literature about differential transform and Adomian method.