Mısır-soya birlikte üretiminde farklı ekim sistemlerinin verim ve bazı agronomik karakterlere etkisi
The effects of different sowing systems on yield and some agronomic characteristics in maize-soybean intercropping
- Tez No: 392483
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, 2011-2012 ve 2012-2013 yıllarında, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlalarında, mısırla birlikte ekilen soyanın tane verimi ve diğer tarımsal özellikler üzerine etkisini saptamak amacıyla yürütülecektir. Araştırma tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olup, denemede 7 uygulama bulunmaktadır. Materyal olarak PR31G98 mısır çeşidi ve Sa88 soya çeşidi kullanılacaktır. Bitki boyu, bitkide koçan sayısı, bitkide bakla sayısı, koçan boyu, koçanda tane sayısı, bin dane ağırlığı, ham protein oranı, toprak porozitesi, toprak sertliği, agregat iriliği, toprak toplam fosfor içeriği, toplam potasyum içeriği, azot, karbon ve magnezyum içeriği, baklagil yaprak klorofil a ve klorofil b içeriği, göreli sıklık katsayısı (GSK), rekabetçilik (R) , olası verim kaybı (OVK) ve tane veriminin yanı sıra, her bir ürünün saf ekim yerine, birlikte yetiştirildiğinde elde edilen tane verimlerini karşılaştırmak için LER (Land Equivalent Ratio) değeri saptanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted in the trial field of ADU Faculty of Agriculture - Crop Science Department in the years of 2011-2012 and 2012-2013. The aim of the study is to determine the effects of different sowing systems on yield and some agronomic characteristics in maize-soybean intercropping. The research, based on a randomized complete block design in split plots with three replications and have 7 treatments. PR31G98 maize variety and Sa88 soybean variety is used as a material. Plant height, number of ears per plant, number of pods per plant, ear length, number of grains per ear, thousand grain weight, crude protein content, soil porosity, soil stiffness, aggregate size, the total phosphorus content of the soil, the total content of potassium, nitrogen, carbon and magnesium content , legume content of chlorophyll a and chlorophyll b, the relative frequency coefficient (RFC), competitiveness (C), potential grain yield and yield loss (PYL) will be determined, as well as making comparison of grain yields from intercropping to sowing each product individually, by determining LER (Land Equivalent Ratio).