Model-driven architecture based testing using software architecture viewpoints
Yazılım mimarisi bakış açıları kullanılarak model güdümlü mimari tabanlı test etme
- Tez No: 392494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDİR TEKİNERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yazılım test etme bir sistemin amacını yerine getirip getirmediğini ve istenilen özellikleri karşılayıp karşılamadığını denetleme sürecidir. Bir sistemi test etmek için olası program hatalarını keşfedebilen test durumlarını çalıştırmak gerekir. Genelde birçok gerçek program için olası girdi ve operasyon dizilerinin çok sayıda olması sebebiyle ayrıntılı test etmek mümkün ve pratik değildir. Büyük test setlerinden sadece seçilen olası test durumları kısıtlı bir zamanda koşturulabilir. Görüldüğü gibi, yazılım test etmede ki esas sorun sistemdeki hataları ortaya çıkarabilen test durumlarını seçebilmektir. Modele dayalı test etme (MDT) sistemin gereksinimlerinin ve davranımlarının modellerine dayanarak test durumlarının oluşturulmasını ve koşturulmasını otomatikleştirir. Modele dayalı test etme sistemin farklı temsillerini kullanarak yazılım sistemin farklı yönleri için test prosedürleri oluşturur. Örnek modeller içerisinde sonlu makineler, Petri Netler, otomatalar ve Markov zincirleri bulunur. Modele dayalı test etmede yazılım mimarisi kullanılarak sistemik özelliklerde bulunan hataları ortaya çıkarmak yeni bir eğilim olarak görülmektedir. Bu sistemik özellikler tipik olarak mimari bakışlarında tanımlanmıştır. Bir yazılım sisteminin belirtilen mimari özelliklere göre doğruluğunu ölçmek mimari tabanlı yazılım testi (MBYT) olarak adlandırılır. Birçok çalışma farklı modeller kullanarak mimari tabanlı test yöntemleri üzerinde yoğunlaştı. Ancak bu çalışmaların hiç birisinde yazılım mimarisi bakış açıları test durumlarını üretirken kullanılması benimsenmedi. Bu tezde biz, öncellikle var olan model güdümlü mimari tabanlı test etme yöntemlerinin sistematik incelemesini sunuyoruz. Literatürde var olan yöntemleri tanımlıyor ve yöntemlerin sınırlarını tartışıyoruz. Sistematik incelememiz ve analizlerimiz sonucunda yeni bir mimari bakış açılarını kullanan model güdümlü mimari tabanlı test yöntemi geliştiriyoruz. Yöntemimizde mimari bakış açılarında belirtilen tanımlardan sapan kodlar üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bunun için mimari bakış açısı modellerini kullanan dönüşüm modellerini koşturarak sistem üzerinde koşturulacak test durumlarını üretiyoruz. Yöntemimiz Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu - Yazılım Teknolojileri Enstitüsü'ndeki (TÜBİTAK-YTE) bir proje üzerinde değerlendirildi. Bu değerlendirmenin sonucu olarak model güdümlü mimari tabanlı test yöntemimiz test durumları oluşturmak ve koşturmak ve sistemin güvenilirliğini arttırmak için etkili bir yöntem olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Software testing is the process of checking whether a system meets the specifications and fulfills its intended purpose. Testing a system requires executing the test cases that can detect the potential defects in the program. In general, exhaustive testing is not possible or practical for most real programs due to the large number of possible inputs and sequences of operations. Because of the large set of possible tests only a selected set of tests can be executed within feasible time limits. As such, the key challenge of testing is how to select the tests that are most likely to expose failures in the system. Model-based testing (MBT) relies on models of system requirements and behavior to automate the generation of the test cases and their execution. Model based testing can use different representations of the system to generate testing procedures for different aspects of the software systems. Example models include finite state machines (FSMs), Petri Nets, I/O automata, and Markov Chains. A recent particular trend in MBT is to adopt architecture models to identify the defects related to systemic properties. These systemic properties are typically defined in architecture views which represent the gross level structure of the system from particular concern perspective. Assessing software system correctness with respect to architectural specifications is called architecture based testing (ABT). Many studies have focused on architecture based testing in which different models have been applied. However none of these have so far explicitly focused on adopting architecture views for deriving the test cases. In this thesis, we first provide a systematic review on existing model-driven architecture based testing. We define all the existing processes in the literature and discuss the current limitations. Based on the result of the systematic review and our own analysis we provide a novel model-driven architecture based testing approach using architecture views. With the approach we focus on detecting the deviations in the code from the architectural views. For this we use models of architecture views together with executable transformation model to generate the test cases which are then executed on the real code. Our approach has been evaluated within a real industrial context of The Scientific and Technological Research Council of Turkey Software Technologies Institute (STRCT-STI). The results of the industrial case study showed that model-driven architecture based testing can be effective for reducing the time to generate and execute the test cases, and enhancing the reliability of the system.