Novel honeycomb nanostructures for energy storage and nanoscale device design
Enerji depolama ve nano ölçekte cihaz tasarımı için yeni bal peteği nano yapılar
- Tez No: 392501
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇIRACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez çalışması, çeşitli yeni iki boyutlu balpeteği yapıların elektronik, manyetik, mekanik ve optik özelliklerini ortaya koyarak bu yapıların nano ölçekte yeni cihaz tasarımı için kullanılabilirliklerinin yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile incelenmesini kapsamaktadır. Ayrıca, kuantum mekaniksel moleküler dinamik simülasyonları ve fonon analizleri yardımıyla yeni iki boyutlu malzeme öngörüleri ve mevcut iki boyutlu malzemelerin muhtemel yeni kararlı fazları detaylı olarak incelenmiştir. İlk olarak, yoğunluk fonksiyoneli teorisiyle geliştirilen hesaplama yöntemleriyle iki boyutlu grafen ve boron nitrat kompozit malzemeleri incelenerek, dikey ve yatay grafen / boron nitrat kompozitlerinin büyüme adımları gösterilmiştir. Daha sonra, bu kompozit malzemelere dışardan elektrik alan uygulanarak, bu sistemlerde depolanan enerji ve elektriksel yük değerleri hesaplanmıştır. Dolayısıyla, grafen / boron nitrat kompozit malzemelerin yüksek performaslı nanokapasitör olarak kullanılabiliecekleri gösterilmiştir. Bu nanokapasitörler, geniş boyutlarda klasik kapasitörler gibi davranmalarına karşın, boyutları nano ölçeğe indirilidiğinde kuantum mekaniksel davranışlar sergilemektedirler. Tezin daha sonraki bölümünde, düzlemsel olarak büyütülen grafen / boron nitrat kompozit malzemelerinin çeşitli özelliklerinin, kompozit içinde bulunan grafen veya boron nitrat miktarına göre nasıl değiştiği incelenmiştir. Farklı kombinasyonlar kullanılarak alaşımlar, çizgisel kompozitler ve ince katkılama tarzı malzemeler elde edilerek bunların atom inceliğinde devrelerde kullanım için özellikleri hesaplanmıştır. Ayrıca, karbon / boron nitrat nano kompozitlerinin kısa atomik zinciler şeklinde büyümeleri incenerek, bu zincirlerin yüksek sıcaklıklarda bozulmadan kararlı olarak kalabildikleri gösterilmiştir. Zincirlerin elektronik ve manyetik özelliklerinin zincirdeki atom sayısına göre çift / tek disparitesi gösterdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu zincirlerin düzlemsel olarak birleştirilmesi sonucu elde edilen ve yeni bir iki boyutlu malzeme olan alfa-grafen yapısının kararlılığı fonon analizleriyle ispatlanmıştır. Tezin son iki bölümünde grafenin silikon, germanyum, azot ve antimon benzerleri incelenmiştir. İki boyutlu silikon ve germanyum yapılarında oluşan kafes tarzı yeni geometrik yapılar ortaya konularak, bu kafes yapısının tabakalı silikon ve germanyum elde edilmesinde temel unsur olduğu gösterilmiştir. Tezin son bölümünde, yeni malzeme tasarımı ve öngörüleri üzerinde durularak, iki boyutlu silika, iki boyutlu azot ve antimon bal peteği benzeri yapılarının kararlı geometrileri ve bu yapıların özellikleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a variety of new two dimensional honeycomb-like structures and heterostructures; the main objective being to determine their fundamental electronic, magnetic, mechanical and optical properties for new device and material design. Utilization of existing two dimensional materials for nanoscale device design, understanding the fundamental properties of their composite structures, explaining the existing data on known two dimensional materials and using computational simulations to discover new materials are the main concerns of this thesis. We begin by assessing the validity of density functional theory on monolayer composites of graphene and boron nitride. We show that it is possible to grow vertical graphene / boron nitride heterostructures on top of each other and reveal the growth mechanisms at the atomistic level. We then utilize this vertical heterostructure for a nanoscale capacitor design by applying an external electric field. We test and show how first principles methods can be used to investigate the properties of materials under electric field. After explaining the reliable methods, capacitance values are calculated for the model for various thicknesses, which show quantum mechanical size effects at small separations that recede as the separations get larger; as the later is confirmed by experimental observations. The next part of the thesis, investigates the electronic properties of lateral graphene / boron nitride heterostructures, and show how these composites act differently depending on the concentrations of graphene and boron nitride in the composite system. Namely, different behaviors of alloys, $\delta$-doping and line compounds are revealed. Following this, these lateral heterostructures are utilized as nanoscale planar capacitors for atomically thin circuitry. As a final remark on carbon and boron nitride nanocomposites, the next chapter of this thesis describes the growth mechanisms of one dimensional carbon/boron nitride short atomic chains and show their stabilities at elevated temperatures. The electronic and magnetic properties of these chains exhibit even/odd disparity depending on the number of atoms in the chain. These chains also construct another two dimensional allotrope of graphene, namely graphyne, when connected to each other on the same plane. The properties of graphyne and its boron nitride analogue described in the following chapter introduces a new monolayer allotrope of carbon and boron nitride. The following chapter turns to silicon and germanium analogue of graphene, silicene and germanene. Dumbbell type reconstructions of silicene and germanene are introduced, which lead to layered silicene and germanene. Dumbbell units introduced here form the fundamental building blocks of experimentally observed layered silicene and germanene. The last chapter of the thesis looks at new material design and prediction studies based on computational simulations. Oxygenated silicene leads to a new monolayer piezoelectric material called silicatene. Finally, the monolayer structures of Group V elements nitrogen and antimony are also shown to be stable by phonon calculations and high temperature molecular dynamics simulations.