L-metiyoninyum nitrat bileşiğinin geometrik ve spektroskopik özelliklerinin DFT metotlarıyla incelenmesi
Theoretical investigations on spectroscopic and geometric properties of L-methioninium nitrate compound
- Tez No: 392517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tezde yapılan bütün teorik hesaplamalar Gaussian 09W ve GaussianView 5 paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. L-metiyoninyum nitrat bileşiğinin taban durumu geometrik yapısı yoğunluk fonksiyonel teorisinin (DFT) B3LYP ve HSEH1PBE metotları ve 6-311++G(d,p) temel seti kullanılarak yapılmıştır. L-metiyoninyum nitrat bileşiğine ait titreşim spektrumu hesaplanarak koordinat işaretleme ile titreşim modları belirlenmiştir. Aynı yöntemler ve baz seti kullanılarak 1H ve 13C NMR kimyasal kayma değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen teorik sonuçlar deneysel veriler ile karşılaştırıldığında aralarında iyi bir uyum olduğu görülmüştür. L-metiyoninyum nitrat bileşiği için UV-vis spektrumu ve HOMO-LUMO enerjileri hesaplanmıştır. Ek olarak, doğrusal olmayan optik özellikler ve doğal bağ orbital analizi DFT yöntemleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
All of the calculations performed in this study were carried out by using Gaussian 09 and GaussView 5 programs. The ground state geometric structure of L-methioninium nitrate compound was calculated by B3LYP and HSEH1PBE levels of Density Functional Theory (DFT) and 6-311++G(d,p) basis set. The vibration spectrum of L-methioninium nitrate compound was calculated, and the vibration modes were assigned by coordinate working. The 1H and 13C NMR chemical shift values were calculated by using the same levels and basis set. When the obtained theoretical results are compared with experimental ones, it is seen that there is a good agreement between theoretical and experimental results. UV-vis spectrum and HOMO-LUMO energies of L-methioninium nitrate compound were calculated. Additionally, nonlinear optical properties and NBO analysis were investigated by using DFT method.