Poli fonksiyonel metal komplekslerinin sentezi karakterizasyonu ve farklı monomerlerle polimerleşebilme özelliklerinin araştırılması
Synthesis and chararacterization of poli-functional metal complexes and investigation of their polymerizability properties with different monomers
  1. Tez No: 392530
  2. Yazar: DİLEK KARA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışma, yeni tip poli-fonksiyonel metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve farklı monomerle polimerleşebilme şartlarının araştırılmasına dayanmaktadır. Sentezlenen poli -OH fonksiyonel komplekslerin, 1,4-toluendiizosiyanat varlığında üretan polimerlerine ve glisidil eter türevleri ile epoksi polimerlerine dönüştürülmesi şartları araştırılmıştır. Çalışmamızda sırası ile (E)-1-((2-(2-hidroksietoksi)etilimino)metil)naftalen-2-ol (LIH2); (E)-1-((2-(2-(2-hidroksietoksi)etiltiyo)fenilimino)metil)naftalen-2-ol (LIIH2); (E)-2,4-di-tert-butil-6-(2-(2-(2-hidroksietoksi)etiltiyo)fenilimino)metil)fenol (LIIIH2) Schiff bazı ligantı ve son olarak 2-aminoetoksi etanol ile 3,5-ditertbutil-2- (E)-2,4-di-tert-butil-6-((2-(2-hidroksietoksi)etilimino)metil)fenol (LIVH2) Schiff bazı ligantları sentezi gerçekleştirilmiştir. Ardından metal asetat tuzları ile (Cu+2, Ni+2, Zn+2, Mn+2, Cd+2, Co+2) Schiff bazı metal kompleksleri elde edilmiştir. Elde edilen poli-OH fonksiyonel grup içeren Cu(LIH)2, Ni(LIH)2, Cu(LIIH)2 ve Ni(LIIH)2 kompleksleri 1,4-toluendiizosiyanat varlığında üretan polimerlerine dönüştürülme şartları araştırılmıştır. Cu(LIIH)2, Ni(LIIH)2, Co(LIIH)2, Cd(LIIH)2, Mn(LIIH)2, Zn(LIIH)2, Cu(LIIIH)2, Ni(LIIIH)2, Co(LIIIH)2, Cd(LIIIH)2, Cu(LIVH)2, Ni(LIVH)2, Co(LIVH)2, Mn(LIVH)2 ve Zn(LIVH)2 komplekslerinin diglisidil eter bis fenol A (DGEBFA) ile epoksi polimerlerine dönüştürülmesi şartları araştırılmıştır. Polimerleşebilen fonksiyonel gruplar içeren ligandlar, bunların metal kompleksleri ve elde edilen metallopolimerler UV, FT-IR, NMR, MASS, GPC ve termal analiz spektroskopileri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis and characterization of new type poly-functional schiff bases metal complexes, and the investigation of their polymerizability properties with different monomers were examined. Sentezlenen poli -OH fonksiyonel komplekslerin, 1,4-toluendiizosiyanat varlığında üretan polimerlerine ve glisidil eter türevleri ile epoksi polimerlerine dönüştürülmesi şartları araştırılmıştır. The Synthesized poly OH-functional complexes were investigated to determine the polymerization condition to urethane polymers in presence of 1,4–toluenediisocyanate and to epoxy polymers with diglycidyl ether, respectively. The synthesis of (E) -1-((2-(2-hydroxyethoxy)ethylimino)methyl)naphthalene-2-ol (LIH2), (E)-1-((2-(2-(2-hydroxyethoxy)ethylthio)phenylimino)methyl)naphthalene-2-ol (LIIH2), (E)-2,4-di-tert-butyl-6-((2-(2-(2-hydroxyethoxy)ethylthio)phenylimino) methyl) phenol (LIIIH2) and (E)-2,4-di-tert-butyl-6-((2-(2-hydroxyethoxy) ethylimino)methyl) phenol (LIVH2) as schiff bases ligands were performed. The hydroxyl armed complexes were prepared by utilizing the concentrated synthesis method using metal acetate salts of Cu+2, Ni+2, Zn+2, Mn+2, Cd+2 and Co+2 ions due to receiving higher yield and easy purification. Metal containing polyurethanes (PUP) were synthesized by the addition polymerization of 1,4-toluene diisocyanate (TDİ) with the prepared bis-OH functionalized Schiff base complexes [Cu(LIH)2, Ni(LIH)2, Cu(LIIH)2, Ni(LIIH)2] and chararacterized. Metal containing epoxy polymers (EPO) were prepared with the prepared bis -OH functionalized Schiff base complexes [Cu(LIIH)2, Ni(LIIH)2, Co(LIIH)2, Cd(LIIH)2, Mn(LIIH)2, Zn(LIIH)2, Cu(LIIIH)2, Ni(LIIIH)2, Co(LIIIH)2, Cd(LIIIH)2, Cu(LIVH)2, Ni(LIVH)2, Co(LIVH)2, Mn(LIVH)2, Zn(LIVH)2] in the presence of diglycydil ether bis phenol A (DGEBFA) and investigated. The prepared ligands, complexes and their PUP, EPO polymers were characterized by the combination of 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, Maldi-TOF MS, GPC, UV-vis., fluorescent spectroscopy and elemental analysis data.