Makro moleküler ligandlar ve metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik özellikleri
Synthesis, characterization and biological investigation of macromolecular ligands and their metal complexes
- Tez No: 290244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TÜLÜ, PROF. DR. NAZ MOHAMMED AGH ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada; (Trimetilpropan tris [poli (propilen glikol) tri-amin ve 4,4'-bis(klorometil)bifenil) polimerik ve araomatik çekirdeğe sahip pamam tipi dendrimerler sentezlendi. Sentezlenen dendrimerler üç fonksiyonel grup (ester, asit ve amin) içermektedir. Yüzeyinde ester grupları olan dendrimer formik asit ile karboksilik asite dönüştürüldü. Bu karboksilik asitli dendrimerler tiyonil kloridle klorlanarak açil klorürler elde edildi. Öbür taraftan mikrodalga yardımıyla sentezlenen nitrotriester ve nitrodiester Al-Ni katalizörü ile indirgendi, bu dendronlar dendritik açil klorürler ile başarı ile bağlandı ve FT-IR/ATR ve NMR gibi spektroskopi teknikleri ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study pamam type of dendrimers, have polymeric and aromatic core (trimethylolpropane tris[poly(propylene glycol), three-amine) and 4,4'-bis(chloromethyl)biphenyl), were synthesized. Synthesized dendrimers bears three functional groups (ester, acid and amine). Ester group on the surface of the dendrimers converted to carboxylic acid with formic acid. This carboxylic acid dendrimers converted to acyl chloride with thionyl chloride. Then Microwave assisted synthesized nitro tri and diesters were successively reduced by Al-Ni catalyst, these dendrons were coupled to the dendritic acylchloride and characterized via FT-IR/ATR and NMR spectroscopic techniques.