The clinical performance evaluation of tablet, large screen TV and medical grad monitors for teleradiology and general use purposes
Tablet,büyük ekran TV ve tıbbi grad monitörün teleradiology ve genel kullanım amaçlı klinik performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 392549
  2. Yazar: ROYA NOURI RIKABAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALBERT GÜVENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyomühendislik, Biostatistics, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dijital radyoloji tüm süreçi içinde en önemli noktalardan biri herhangi bir bilgi kaybı olmadan yüksek kalitede görüntüler sağlamaktır ve bunun için ¸cok yüksek kalitede görüntüleme cihazının olması gerekiyor. Günümüzde tıbbi görüntüleme için kullanılan görünteleme cihazı tıbbi sınıf TFT LCD monitor dur. Radyolojide, tıbbi monitörler yüksek parlaklık ve daha iyi kontrast oranına sahip oldukları için tavsiye edilir. Tibbi monitörler yüksek maliyetidir ve bunun için bir ¸cozum bulmak amacıyla bu çalışmada tıbbi görüntüleme gözlemlemek için büyük ekran televizyon ve tablet gibi diğer görüntüleme cihazlarının performansını değerlendireceğiz. Diğer amacımız nodül göğüs röntgen görüntüleri değerlendirmek için tabletın potansiyelini Teleradiological bir cihaz olarak tablet ölçmektir. Bu deneyde, 60 göğüs röntgeni olu¸san veri seti, üç deneyimli radyologlar tarafından değerlendirildi. Her bir ROC eğrisinin (AUC) altındaki alan radyografileri akciğer modülleri tespit etmek i¸cin bir ölçü olarak kullanıldı. Izleyici 1, 2 ve 3 için tıbbi monitör i¸cin AUC sırasıyla 0.634, 0,703 ve 0,755 olarak hesaplandı. Gözlemci, 1, 2 ve 3 için Tablet AUC, sırasıyla 0,634, 0,703 ve 0,755 olarak hesaplanmı¸stır. Radyolog 1, 2 ve 3 için büyük ekran TV için AUC sırasıyla 0.634, 0,703 ve 0,755 olarak hesaplandı. 95 güven aralığı uymayacak veya ANOVA testi Analizi göre istatistiksel Tıbbi monitör, tablet ve Büyük ekran TV arasında önemli farklar yoktur. Sonuç olarak, herhangi bir tanısal değerinin ödün vermeden tıbbi tanı ama¸clı tıbbi monitör olarak Tablet ve büyük ekran TV uygulamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
One of the most important points in the whole process in digital radiology is to have high quality displays due to deteriorate any information received data acquisition and image processing phases. Nowadays the common display device in observing medical imaging is medical grade TFT LCD monitor. In diagnostic radiology, medical monitors are mainly recommended because of their higher luminance and better contrast ratio. However; the remarkable problem with medical grade monitors is its high cost. In order to find the solution for decreasing the cost; in this study we want to evaluate the clinician's performance of the other display devices such as large screen TV and tablet for observing the medical imaging. Another objective is to evaluate the potential of tablet as Teratological tool for assessing chest X-ray images with nodule. In this experiment, the data set consisting of 60 chest radiographs were assessed by three experienced radiologists. The area under curve (AUC) of each ROC curve was used as a metric for detecting lung modules in the radiographs. AUC for medical monitor for viewer 1, 2 and 3 were calculated as 0.634, 0.703 and 0.755 respectively. AUC for Tablet for observer 1, 2 and 3 were calculated as 0.634, 0.703 and 0.755 respectively. AUC for large screen TV for radiologist 1, 2 and 3 were calculated as 0.634, 0.703 and 0.755 respectively. According to Analysis of variance or ANOVA test with 95 % confidence interval, there is statistically not significant differences between Medical monitor, tablet, and Large screen TV. Consequently, it is possible to implement Tablet and large screen TV as a medical monitor for medical diagnosis purposes without sacrificing any diagnostic value.