Can smart phones be used in a teleradiology setting for evaluating lung cancer therapy response?
Akıllı telefonlar ile akciğer kanseri tedavisi değerlendirmesi teleradiyolojide kullanılabilir mi?
  1. Tez No: 561349
  2. Yazar: EZGİ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALBERT GÜVENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günlük yapılması gerekenler mobil teknolojiyle daha pratik, esnek zamanlarda istenen ortamlarda yapılabilir. Akıllı telefonların ve tabletlerin günlük hayata dönüştürülmesi, bireylerin kişisel faaliyetlerinde değişikliklere yol açmaktadır. Sağlık alanında mobil teknolojilerin kullanımının artması, mobil sağlık uygulamalarının sayısında da bir artışa yol açmaktadır. Geliştirilen mobil sağlık uygulamaları ile bireyler kişisel sağlık hizmetlerine istedikleri zaman ve yerde erişebilirler. Mobil sağlık uygulamaları ayrıca bireylerin sağlık profesyonelleriyle ve sağlık kurumlarıyla iletişim kurmasını sağlar. Benzer şekilde sağlık kurumları da hastalarını mobil sağlık uygulamaları ile izleyebilirler. Görüntüleme yöntemleri, modern tıpta vazgeçilmez bir araçtır. Bu alandaki en büyük sorunlardan biri artan araştırma sayısıdır. Bu nedenle radyologlar analiz için yeterli zaman ayıramazlar. Çünkü yıllık görüntüleme yöntemindeki artışa rağmen, radyolog sayısı sınırlı kalmaktadır. Bu çalışma ile normal koşullarda telefon ekranlarının kullanımı ile radyologlar için verimliliğin arttırılması amaçlanmaktadır. Medfilm denilen bir mobil dicom görüntüleyici seçildi. Medfilm, DICOM PACS istasyonunun ve tıbbi araştırmaların aynı anda görüntülenmesine uygun bir görüntü işleme yazılımı olarak kabul edilir. Olgu analizlerinde akciğer CT görüntülerindeki nodüller incelendi.
Özet (Çeviri)
Works to be done daily can be done with mobile technology in more practical, flexible times, in desired environments. The transformation of smart phones and tablets into daily life leads to changes in the personal activities of individuals. With mobile health applications developed, individuals can access personal health services at any time and place they want. Imaging methods are an indispensable tool in modern medicine. In radiology, clinical depression affects radiologists because of working in low working conditions. With this study, it is aimed to increase productivity for radiologists by the use of some techniques to improve the performance of mobile displays at normal conditions. It was chosen a mobile dicom viewer which is called Medfilm in the Iphone 6S model smartphone. As a DICOM viewer in the computer, Radiant Dicom Viewer Version 4.1.16 was executed to examine the images in the Viewsonic VA2410-mh model monitor. For case analysis, nodules in lung CT images were examined. Data was taken from TCIA collection. TCIA is a service which de-identifies and hosts a large archive of medical images of cancer accessible for public download. 271 cases were included in the study. In both the observer 1 and the observer 2, the nodule was detected in 266 cases (98.2%) and no nodules were found in 5 cases (1.8%). In the evaluation made by the telephone, the first observer detected nodule in 251 cases (92.6%), while the second observer detected nodules in 252 (93%) patients. It was used Bland-Altman analysis, which is the most accurate method used to describe the harmony between the two measurements. According to Bland-Altman test with 95 % confidence interval, the difference between observer 1 and 2 were calculated as 0,6740,39 mm and 0,660,387 mm respectively. If the differences are normally distributed, we would expect 95% of the nodule measurement differences to lie between -0.095 mm and 1.443.It can be said that nearly all pairs of measurements by the two methods will be closer together than these extreme values, which we call 95% limits of agreement. The difference between observer 1 and observer 2 for smartphone and monitor measurement were calculated as -0,190,662 mm and -0,1620,55 mm respectively. If the differences are normally distributed, we would expect 95% of the nodule measurement differences to lie between -1.5 mm and 1.12 mm for observer 1 ; -1.25 mm and 1.12 mm for observer 2. The encouraging results show that smart phones can potentially be used in tele-radiology for evaluating therapy response in lung cancer during clinical trials or actual therapy for large tumors.