Edirne ili Reduviidae ve Nabidae (Hemiptera:Heteroptera) faunalarının taksonomik ve faunistik yönden araştırılması
Taxonomic and faunistic evaluation of Reduviidae and Nabidae (Hemiptera:Heteroptera) fauna of Edirne province
  1. Tez No: 392563
  2. Yazar: İLHAN ASAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL FENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Edirne İli Reduviidae ve Nabidae faunalarını belirlemeye yönelik yapılan araştırma 2013-2014 yılları arasında türlerin aktif oldukları ilkbahar-yaz periyodunda 87 farklı lokalitede yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında Reduviidae familyasına bağlı Emesinae, Harpactorinae, Peiratinae, Reduviinae, Stenopodainae ve Nabidae familyasına bağlı Nabinae altfamilyalarından 9 cins ve 17 türe ait toplam 895 örnek toplanmıştır. Toplanan örnekler taksonomik ve faunistik olarak değerlendirildiğinde, Emesinae altfamilyasına ait 1 cins ve 1 tür, Harpactorinae altfamilyasına ait 3 cins ve 6 tür, Peiratinae altfamilyasına ait 1 cins ve 1 tür, Reduviinae altfamilyasına ait 1 cins ve 2 tür, Stenopodainae altfamilyasına ait 1 cins ve 2 tür ve Nabinae altfamilyasına ait 2 cins ve 5 tür, olmak üzere, toplam 9 cins ve 17 tür tespit edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler dikkate alındığında Reduviidae familyasından Metapterus linearis, Coranus griseus, Coranus tuberculifer, Rhynocoris punctiventris, ve Nabidae familyasından Nabis punctatus Edirne İli'nden ilk kez kaydedilirken, Reduviidae familyasından Coranus kerzhneri ve Nabidae familyasından Nabis flavomarginatus ve Nabis ferus türleri ise hem Edirne hem de Trakya Bölgesi Heteroptera faunası için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde, Trakya Bölgesi Reduviidae faunasına ait bilinen tür sayısı bir yeni kaydın ilavesiyle 19'a, Nabidae faunası tür sayısı ise iki yeni kaydın ilavesiyle toplam 12'ye yükselmiştir. Ayrıca daha önceden bilinen türlerin dağılım sınırlarına ait yeni veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, performed in order to determine Reduviidae and Nabidae fauna of Edirne Province, was carried out in 87 different localities during spring and summer periods of 2013 and 2014, during which insects are active. A total of 895 specimens of 17 species within 9 genera from Emesinae, Harpactorinae, Peiratinae, Reduviinae and Stenopodainae subfamilies of Reduviidae and Nabinae subfamily of Nabidae were collected. The taxonomic and faunistic evaluation of the specimens showed that Emesinae was represented with 1 genus and 1 species, Harpactorinae with 3 genera and 6 species, Peiratinae with 1 genus and 1 species, Reduviinae with 1 genus and 2 species, Stenopodainae with 1 genus and 2 species and Nabinae with 2 genera and 5 species. Metapterus linearis, Coranus griseus, Coranus tuberculifer and Rhynocoris punctiventris within Reduviidae and Nabis punctatus within Nabidae were recorded in Edirne for the first time, and Coranus kerzhneri within Reduviidae and Nabis flavomarginatus and Nabis ferus within Nabidae were recorded for the first time both in Edirne and in Thrace Region fauna. The evaluation of the study material showed that the known number of Reduviidae fauna of Thrace region was increased to 19 with the addition of 1 new record and of Nabidae fauna to 12 with the addition of 2 new records. The distributional ranges of formerly recorded species were updated with addition of new distribution data.