Bazı bezelye (Pisum sativum L.) çeşitlerinde farklı bitki sıklıklarının ve gübreleme uygulamasının verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of different plant population densities and fertilization on yield and yield components in some pea (Pisum sativum L.) varieties
  1. Tez No: 392571
  2. Yazar: RUŞEN SEVİŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE TUBA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmada; bitki ağırlığı, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal ve bakla sayısı, baklada tane sayısı, bakla uzunluğu, bakla genişliği, biyolojik verim ve tane verimi incelenmiştir. Gübre uygulamasının bitki ağırlığı, bitki boyu, bitkide dal ve bakla sayısı, bakla uzunluğu ve genişliği, baklada tane sayısı, tane verimi ve biyolojik verim üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Bitki sıklığının bitkide dal sayısı, bakla genişliği, baklada tane sayısı, tane verimi ve biyolojik verim üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Gübre uygulaması ile tane veriminin % 6 oranında arttığı, en düşük bitki sıklığı ile en yüksek bitki sıklığı arasındaki verim artışının ortalama % 50 civarında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effect of different plant population density (30, 40, 50 and 60 seed/m2) and fertilization (with fertilize and free-fertilize) on yield and yield components in two pea (Pisum sativum L.) varieties (Utrillo and Cambados). Research was carried out in experimental area at Dicle University Faculty of Agriculture in 2014 growing season. Experiment arranged randomized complete block design in split-plot with three replications. Observations were recorded on plant weight, plant height, first pod height, branches and pods per plant, number of seeds per pod, biological yield, grain yield, pod length and pod width. The effect of fertilizer application on plant weight, plant height, branches and number of pods per plant, pod length and width, number of seed per pod, seed yield and biological yield were significant. Also, effect of plant population density on number of branches per plant, pod width, number of seed per pod, biological and seed yield were significant. Grain yield was increase by 6% yield by fertilizer application, and grain yield was increase average 50% increased plant population density.