Harran ovası şartlarında farklı ekim zamanlarını bazı bezelye çeşitlerinde verim ve verim unsurlarını etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 55457
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI ŞARTLARINDA FARKLI EKİM ZAMANLARININ BAZI BEZELYE (Pisum sativum L.) ÇEŞİTLERİNDE VERİM VE VERİM UNSURLARINA ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Gülay IDEMEN Harran Üniversitesi Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı 1995, Sayfa: 46 Bu çalışma; Harran Ovası koşullarında farklı ekim zamanlarının bazı bezelye (Pisum sativum L.) çeşitlerinde verim ve verim unsurlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneme 1994-1995 yetiştirme sezonunda, Harran Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri deneme alınında, bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Ekimler; 2 Kasım, 25 Kasım, 20 Ocak ve 22 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. En yüksek tane verimi 188.8 kg/da ile 20 Ocak tarihinde yapılan ekimden, en düşük tane verimi ise 109.3 kg/da ile 2 Kasım tarihinde yapılan ekimden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bezelye, Ekim Tarihleri, Verim ve Verim Unsurları
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE INFLUENCE OF VARIOUS SOWING DATES ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SOME PEA CULTTVARS (Pisnm sativum L.) IN HARRAN PLAIN CONDITIONS Gülay İDEMEN Harran University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Depertment Of Filed Crops 1995, Page: 46 This stduy was carried out in order to investigate the influence of various sowing dates on yiled and yield components of some pea cultivars (Pisum sativum L.)in Harran Plain conditions. Experiment was designed to split-plot withr espect to experiment design as three replications at experiment field at the Harran University, Agricultral Faculty's in 1994- 1995 graving periyod. The sowings were realized 2 Nowember, 25 Nowember, 20 January and 22 February, respectively. The highest grain yield of 188,8 kg/da was obtained from 20 January sowing. On the contrary, the lowest grain yield of 109,3 kg/da was obtained from 2 Nowember sowing. KEY WORDS: Pea, Sowing Dates, Yield and Yield Components