Kütleçekimsel gözlem çerçeveleri ve skaler alanların dinamiği
Gravitational frameworks and the dynamics of scaler fields
- Tez No: 392580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PİRİNÇÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Skaler alanlar; Higgs bozonu, karanlık madde, karanlık enerji gibi değişik olguları ortaya çıkartan alanlar olup fiziksel teorilerde son derece yaygın olarak bulunur. Bu alanlar çekim kuvvetine hassastır, öyle ki konformal değişimsiz kalabilmeleri için kütlesiz olmaları yetmez, aynı zamanda eğrilik skalerine doğrudan bağlanmalıdırlar. Bu yapılarından dolayı bu tez çalışmasında skaler alanların özelliklerinin ve etkileşmelerinin konformal dönüşümlerle değişimlerini inceledik. Tek skaler alan içeren teorilerde kuadratik kuantum katkılarının nasıl küçültülebileceğini gösterdik. Çoklu skaler teorilerde ise etkileşmeleri belli başlı limitlerde inceleyip analiz ettik. Bu tez Higgs bozonunun kararlı hale getirilmesi için yeni bir yöntem ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Scalar fields describe interesting phenomena such as Higgs bosons, dark matter and dark energy, and is found to be quite common in physical theories. These fields are susceptible to gravitational forces so that being massless is not enough to remain conformal invariant. They should also be connected directly to the scalar curvature. Because of these characteristics, in this thesis we investigated the structure and interactions of scalar fields under the conformal transformations. We show how to reduce the quadratic quantum contributions in the single scalar field theory. On the other hand, for the multi-scalar field theories, we analyzed the interactions in certain limits. This thesis suggests a new method for stabilizing Higgs bosons.