Kiral ferrosen Schiff bazı ligantların moleküler tanımada kullanılması ve nmr spektroskopisi ile T1 ve T2 durulma zamanlarının ölçülmesi ve bağlanma sabitlerinin hesaplanması
Chiral ferronce Schiff base ligands use molecular diagnostics and nmr spectroscopy with T1 and T2 relaxation times and measurement of connecting calculate
  1. Tez No: 392583
  2. Yazar: VEYSEL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Moleküler tanıma; hidrojen bağları, metal koordinasyon, hidrofobik kuvvetler, Van der Waals kuvvetleri, π-π etkileşimleri, elektrostatik ve/veya elektromanyetik etkiler gibi kovalent olmayan bağlar yoluyla iki veya daha fazla molekül arasında belirli bir etkileşim anlamına gelmektedir. Modern kimyanın en temel konusu olan kiralite çalışmalarına ilgi duyulmasının önemli nedenlerinden birisi diğer moleküllerle etkileşmelerinden kaynaklanmaktadır. 1960'lardan bu yana, çeşitli protein çözeltilerinde NMR, T1 ve T2 durulma zamanları ölçümleri yapılmaktadır. Ancak durulma zamanları ölçümlerinden yola çıkarak bağlanma sabitinin hesaplanması ile ilgili çalışmalar son yıllarda yapılmaya başlanmıştır. Kiral ferrosen shiff bazı ligandları, stereo-seçici sentez bileşimlerin belirgin sınıfıdır ve gelişimi çok hızlıdır. Ferrosen karboksaldehit ve onların metal kompleksinden türetilen schiff bazlarının çalışılması oldukça ilgi çekici olmuştur. Ferrosenlerin asimetrik sentezlerdeki yeri ve önemi, birçok ferrosen türevlerinin kiral katalizör olarak oldukça başarılı olmalarıdır. Bu çalışmada, sentezlenen amin tuzları ile kiral ferrosen shiff bazı schiff bazı ligantların moleküler tanıma özellikleri 1H NMR yöntemi ile incelendi ve T1(spin-örgü) ile T2(spin-spin) durulma zamanlarından yola çıkarak bağlanma sabitleri üzerine bilgi edinildi. Komplekslerin sabit kiral ferrosen konsantrasyonunda değişen her bir amin tuz konsantrasyonlarına karşılık 1H NMR kimyasal kaymalarında doğrusallaştırma yöntemiyle bağlanma sabitleri hesaplandı. Kiral ferrosen Shiff bazının R ve S feniletilaminlerinin enantiyomerlerle oluşturdukları komplekslerin bağlanma sabitleri sırasıyla Ka:265.96x10-3M-1 ve Ka: 273.70x10-3M-1 olarak hesaplandı. Her iki bağlanma sabitini de Lee Fielding'in (2007) araştırmalarında Ka
Özet (Çeviri)
Molecular recognition; hydrogen bonding, metal coordination, hydrophobic forces, Van der Waals forces, π-π interactions, electrostatic and/or electromagnetic effects, such as through non-covalent bonds between two or more molecules means that a specific interaction. The most important of chirality studies which is the main theme of modern chemistry is result of interaction with other molecules Since the 1960's, NMR T1 and T2 relaxation times measurements are made in various protein solutions. However, the studies related the calculation of binding constants based on measurements of relaxation times have been started in recent years. Chiral ferrocene ligands are distinct classes of stereo selective synthesis compositions and their development is very fast. Ferrocene carboxaldehyde and the study of the schiff base derived from their metal complexes have been quite interesting. The importance of ferrocene in the asymmetric synthesis, the many ferrocene derivatives as chiral catalystsis owing to quite successful In this study, the molecular recognition properties of chiral ferrocene schiff bases ligands synthesied were analyzed by 1H NMR method and having information about binding constants were obtained from T1 and T2 relaxation times. Such studies are fairly new and the limited number, therefore It is worth to calculate of binding constants by this method. Association constants of the chiral ferrocene for R or S enantiomer were calculated from linearization fitting obtained from varying concentrations of each enantiomer against 1H NMR chemical shifts in the presence of a constant ferrocene concentration. Binding constants of chiral ferrocene complex formation with R and S phenylethylamine enantiomers are calculated as Ka:265.96x10-3M-1 and Ka: 273.70x10-3M-1, respectively. Both binding constant of Lee Fielding's (2007) research Ka < 105 based on the findings can call to poor connect. However, indicate that S phenylethylamine of the complexes formed by the enantiomer R phenylethylamine to connect more strongly. 1 / T1, S and R phenylethylamine graph plotted against the concentration (Fig 4.12-4.17) confirms this result.