Bazı organometalik bileşiklerin optiksel özellikleri üzerinde ısı etkisinin incelenmesi
Examination of the influence of temperature on the optical properties of some organometallic compounds
  1. Tez No: 392582
  2. Yazar: ERMAN AKGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AKKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yarıiletkenler, günümüz teknolojisinin temelini oluşturur. Yarıiletkenlerin optiksel özelliklerini incelemek için ince film haline getirmek gerekir. Bu çalışmada yeni sentezlenen ve karakterize edilen N,N'-Bis (salisiliden)-1,4-diaminobütan LH2 ligandının Cu (II) ile kompleksi CuL ve bütas ligandının Mn (II) ile kompleksi MnL değişik sıcaklıklarda tavlanarak optiksel özellikleri araştırıldı. Numuneler sol jel yöntemi ile ince film haline getirildi. Numuneler sırasıyla 20, 40, 60, 80 ve 100oC derecede 30 dakika tavlandı. LH2 numunesi için bant aralığı (3.3-3.7 eV), CuL numunesi için (2,1-2,5 eV) aralığında, MnL numunesi için (2.6-2.8 eV) aralığında elde edilmiştir. UV-VİS cihazı kullanılarak soğurma ve geçirgenlik oranları elde edilmiştir. Elipsometre cihazı kullanılarak ince film haline getirilen komplekslerin n (kırılma indeksi) dalga boyuna (300-900 nm) bağlı değişim değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Semiconductors are the basis of modern technology. To investigate the optical properties of semiconductors must make the thin film.In this study, the newly synthesized and characterized by the LH2 N, N'-Bis (salicylidene)- 1,4- diaminobutane ligand complexes and Mn complex with Cu was investigated annealed optical properties at different temperatures. The samples were formed into thin films by sol-gel method. Samples were calcined respectively at 20, 40, 60, 80 and 100°C for 30 minutes.Band range for LH2 sample (3.3-3.7 eV) for CuL sample (2.1- 2.5 eV) in the range to MnL sample (2.6- 2.8 eV) was obtained in the range.Absorption and transmission rates were obtained using a UV-VIS device. Dependent changes which thin-film devices brought into the complex refractive index of the wavelength (300-900 nm) were measured with ellipsometer using.