Çocuk oyun alanı elemanlarının standartları üzerine bir inceleme
An examination on the standards of playground equipment
  1. Tez No: 392622
  2. Yazar: ESRA BÜŞRA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çocuk gelişiminde oyunun önemli bir yeri vardır. Dış mekânda oyun oynamak, bireylerin fiziksel, sosyal, hayal etme, düşünme ve problem çözme yetenekleri ile denge ve koordinasyon kabiliyetlerini öğrenme ve geliştirmelerine olanak sağlayan çocukluk döneminin çok önemli bir parçasıdır. Bu araştırmanın amacı, çocuk oyun alanlarında kullanılan oyun elemanlarının tasarım ve güvenlik standartlarına uygunluğunun saptanması, oyun alanlarındaki sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin getirilmesidir. Araştırma, Ankara kenti, Yenimahalle ilçesinde bulunan 10 adet parkta yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, çalışma alanlarında kullanılan oyun alanı elemanlarının tasarım ve güvenlik standartlarını tam olarak karşılamadığı, yetersiz, bakımsız ve çocukların fiziksel sosyal ve ruhsal ihtiyaçlarına cevap veremeyecek durumda oldukları saptanmış ve bu oyun alanlarının iyileştirilebilmesi amacıyla bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Playing has an important role in child development. Playing outside is a vital part of childhood that provides opportunities for children to learn and develop social skills, imagiantion, thinking and problem solving skills, physical strength, coordination and balance. This study aims to determine the compliance of playground equipment with design and safety standards, identification of problems at the playgrounds and to offer solutions. The study was carried out at children's playgrounds in 10 public parks in the Yenimahalle district of Ankara. According to the results obtained from this study, playground equipment used in these areas are not fully compatible with design and safety standards and furthermore the equipment is insufficient, neglected and unable to meet the physical, social, emotional and mental needs of children. İn this study some suggestions have been proposed in order to improve these playgrounds.