Elma mozaik virüsü ile enfekteli elma ve fındık dokularında patojenin mevsimsel değişiminin RT-PCR ile belirlenmesi
Determination of the seasonal change of the pathogen in apple and hazelnut tissues infected by apple mosaic virus by RT-PCR
- Tez No: 392623
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma Elma mozaik virüsünün (Apple mosaic virus, ApMV) elma ve fındık dokularında mevsimsel değişiminin DAS-ELISA ve Örtü protein gen bölgesi hedef alınarak yapılan Revers-Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) yöntemleri ile belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Mart 2010 ile Ocak 2011 tarihleri arasında belirlenen 5 elma ağacı ve 5 Fındık ocağından her ay bitkinin oluşturduğu dokulara göre elmalarda, sürgün, yaprak, çiçek ve meyve, fındıklarda ise sürgün, yaprak, dişi çiçek, erkek çiçek, zuruf ve meyve dokularından örnek toplanmıştır. Bu örnekler DAS-ELISA ve RT-PCR testleri ile analiz edilmiştir. Toplanan 115 adet elma doku örneklerinin DAS-ELISA testi ile analizi sonucunda, 6 adet sürgün, 4 adet yaprak dokusu olmak üzere toplam 10 dokuda, ApMV belirlenmiş olup, bu örnekler Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına aitttir. Aynı örnekler RT-PCR yöntemiyle analiz edilmiş, 7 sürgün, 4 yaprak dokusu olmak üzere toplam 11 adet elma doku örneğinde ApMV etmeni saptanmıştır. Bu doku örnekleri Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına aittir. 165 adet fındık doku örneği DAS-ELISA ile analiz edilmiş, 5 yaprak, 4 sürgün ve 2 dişi çiçek olmak üzere toplam 11 adet doku örneğinde ApMV etmeni belirlenmiştir. Bu örnekler Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına aittir. Fındık dokuları RT-PCR ile de analiz edilmiş, 6 yaprak, 5 sürgün ve 3 dişi çiçek dokuları olmak üzere toplam, 14 tane doku örneğinde ApMV etmeni belirlenmiştir. Bu örnekler Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına aittir. Bizim sonuçlarımıza göre elmalarda ApMV'nin belirlenmesine yönelik örnek alma zamanı için en uygun ay Mayıs ayı olarak belirlenirken, fındık için en uygun örnek alma zamanı Nisan ayı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to detect of seasonal variation of Apple mosaic virus (ApMV) on apple and hazelnut tissues by DAS-ELISA and Reverse Transcriptase Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) which the code protein gene region was targeted. Tissues were sampled between March 2010 and January 2011 from pre-determined 5 apple trees and 5 hazelnut plants monthly, considering the existed tissues of the plants such as shoot, leaf, male and female flower, fruit and hazelnut husk. Collected tissues were analyzed by DAS-ELISA and RT-PCR, respectively. ApMV was detected on 10 of 115 apple tissue samples which were collected in May, June, and July on 6 shoots and 4 leaves by DAS-ELISA. When the samples were performed by RT-PCR 11 of 115 tissue samples were found infected which were collected in May, June, and July on 7 shoots and 4 leaves. 11 of 165 hazelnut tissue samples, ApMV was detected by DAS-ELISA on 5 leaves, 4 shoots an 2 female flower which were collected in April, May, June and July. When the hazelnut tissues analyzed by RT-PCR 14 tissue samples were found infected which were collected in March, April, May, June and July on 6 leaves, 5 shoots and 3 female flowers. According to our results, May was found the most suitable time for apple sampling while April was found the most suitable time for hazelnut for the detection of ApMV.