Yapraktan bor ve indol asetik asit (İAA) uygulamalarının fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinin gelişimi ve kimi fizyolojik özelliklerine etkisi
Effects of foliar applied boron and indole acetic acid (IAA) on growth and some physiological parameters of common bean (Phaseolus vulgaris L.) plant
  1. Tez No: 392624
  2. Yazar: EMRE CAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada bor (B) noksanlığı olan bir toprakta sera koşullarında yetiştirilen fasulye bitkisine yapraktan uygulanan B ve indol asetik asit (İAA)' in, bitki gelişimi ve kimi fizyolojik özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla fasulye bitkisine çiçeklenme başlangıcında yapraktan 0, 100, 200 ve 300 mg L-1 B ile 0, 100, 200 ve 300 mg L-1 İAA uygulanmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 2 faktörlü (bor ve İAA) ve 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Uygulamalardan 2 hafta sonra alınan yaprak örneklerinde malondialdehit (MDA), H2O2, prolin ve askorbik asit miktarları ile polifenol oksidaz (PFO), katalaz, süperoksit dismutaz (SOD) ve askorbat peroksidaz (AP) enzim aktiviteleri ve membran geçirgenliği belirlenmiştir. Daha sonra hasat edilen bitkilerde yaş ve kuru ağırlık belirlenmiş ve kurutulup öğütülen bitki örneklerinde toplam N ve B ile enzimatik olmayan toplam antioksidan aktivitesi belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, yapraktan B uygulamasıyla bitkinin B, H2O2, prolin ve askorbik asit miktarları ile AP ve SOD enzim aktiviteleri kontrole göre artış gösterirken PFO ve katalaz enzim aktiviteleri ile enzimatik olmayan antioksidan aktivitesi kontrole göre azalma göstermiştir. Membran geçirgenliği, B uygulanmayan ve 300 mg L-1 B uygulanan bitkilerde artış göstermiştir. Bitkinin toplam N içeriği 300 mg L-1 B uygulamasıyla önemli düzeyde azalmıştır. Yapraktan İAA uygulanan bitkilerin kuru ağırlığı ile bor ve H2O2 içeriğinde meydana gelen artış istatistik olarak önemli olmuştur. Uygulanan 100 mg L-1 İAA bitkinin prolin içeriği ve katalaz enzim aktivitesini kontrole göre artırmıştır. Bitkinin toplam N ve askorbik asit içeriği ise İAA uygulamasıyla önemli düzeyde azalmıştır. Bu araştırma sonucunda, yapraktan 100-200 mg L-1 B ile 100-200 mg L-1 İAA uygulamalarının B noksan koşullarda yetiştirilen fasulye bitkisinin gelişimini ve bazı fizyolojik özelliklerini iyileştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of foliar applied boron (B) and indole acetic acid (IAA) on the growth and some physiological parameters of bean plants were investigated in B deficient condition under greenhouse conditions. A two factorial (boron and IAA) was conducted as randomized block design with 4 replicates. For this purpose, 0, 100, 200 and 300 mg L-1 B and 0, 100, 200 and 300 mg L-1 IAA sprayed to leaves of plant at the beginning of flowering. Two weeks after foliar application, plant leaves were sampled for determination of content of malondialdehyde (MDA), H2O2, proline, ascorbic acid and polphenol oxidase (PPO), catalase, superoxide dismutase (SOD), ascorbate peroxidase (APX) activities and membran permeability. Fresh and dry weight of plants measured after harvesting. Afterwards, dried and grounded plants were used for determination of total N and B contents and nonenzymatic antioxidant activity. In the results of this experiment, according to control, foliar B application increased B, H2O2, proline, ascorbic acid contents and APX, SOD activities, however, decreased PPO, catalase and nonenzymatic antioxidant activities. Membrane permeability was higher in control and 300 mg L-1 B applied plants. Also, total N content of plants were significantly decreased by 300 mg L-1 B application. Besides, boron, H2O2 contents and dry weight of plants were increased by foliar IAA application. Application of 100 mg L-1 IAA significantly increased prolin content and catalase activity of plants. Total N and ascorbic acid concentrations decreased in IAA treated plants. In can be concluded that, foliar applied 100-200 mg L-1 B and 100-200 mg L-1 İAA ameliorate growth and some physiological parameters of bean plants grown in B deficient soil.