Çift dizilerin altdizilerinin toplanabilme özellikleri
Summability properties of subsequences of double sequences
- Tez No: 392689
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmuştur. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, alışılmış dizilerin toplanabilmesine ilişkin temel tanım ve teoremler verilip iki boyutlu q-Cesàro matrislerinin Buck-Pollard özelliği incelenmiştir. Üçüncü bölümde, çift dizilerin toplanabilmesine ilişkin temel tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde, çift diziler uzayında dört boyutlu Cesàro matrisinin ve dört boyutlu q-Cesàro matrislerinin Buck-Pollard özelliği incelenmiştir. Beşinci bölümde, dört boyutlu bir toplanabilme matrisinin Borel özelliğine ilişkin bazı sonuçlar verilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some definitions and theorems concerning the summability of ordinary sequences have been recalled. Then the Buck-Pollard property of two dimensional q-Cesàro matrices has been examined. In the third chapter, some definitions and theorems concerning the summability of double sequences have been given. In the fourth chapter, the Buck-Pollard property for four dimensional Cesàro matrix and four dimensional q-Cesàro matrices has been studied in the space of double sequence space. In the fifth chapter, some results concerning the Borel property of a four dimensional matrix have been considered. Finally, the last chapter is devoted to the analysis of the results obtained.