Sınırlı salınmlı fonksiyonlara Bernstein tipli polinomlar yardımıyla yaklaşım
Approximation to bounded variation functions by Bernstein type polynomials
- Tez No: 392690
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İBİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezde gerekli olan bazı kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde; Bernstein ve Chlodowsky tipli polinomlar yardımıyla sınırlı salınımlı fonksiyonlara yaklaşım hızı incelenmiştir. Dördüncü bölümde; daha önce incelenmemiş olan Bernstein Stancu polinomları ve Chlodowsky Stancu polinomları yardımıyla sınırlı salınımlı fonksiyonlara yaklaşım hızları araştırılmıştır. Son bölümde; yaklaşımlar teorisindeki önemli gelişmelerden bahsedilmiş, dahası sınırlı salınımlı fonksiyonlar uzayında elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains some notions, definitions and theorems which are needed in the thesis. In the third chapter, approximation to bounded variation functions by Bernstein and Chlodowsky type polynomials are examined. In the fourth chapter, approximation to bounded variation functions by Bernstein Stancu polynomials and by Chlodowsky Stancu polynomials, which are not examined before, are researched. In the last chapter, significant development has been mentioned in approximation theory, moreover conclusions are given in bounded variation functions spaces.