Fourier filtreleme yöntemi ile ROTSE-IIId veritabanındaki W UMa türü değişen yıldızların belirlenmesi
Identification of W UMa type variable stars in the ROTSE-IIId database on the basis of Fourier filtering technique
  1. Tez No: 392696
  2. Yazar: DENİZ ÇOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gerek yer tabanlı gerekse uzaydan, 2-boyutlu dedektörlerle yapılan gökyüzü taramaları sayesinde, analiz edilmeyi bekleyen gözlemsel veri miktarı hızla artmaktadır. Bu verilerin hızlı bir şekilde anlamlandırılması için otomatikleştirilmiş analiz tekniklerine günümüzde daha da fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu türden fotometrik verinin hızla arttığı deneylerden birisi olan ROTSE–IIId'ye (TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi) ait veriler bu çalışmada analiz edilmiştir. Analizde önce, dönem belirlemede yaygın olarak kullanılan Lomb-Scargle algoritması uygulanmış, daha sonra, yığın verilerin sınıflandırılmasında yine yaygın olarak kullanılan Fourier serisi yöntemi uygulanmıştır. Fourier serisi fiti ile elde edilen katsayılar yardımıyla bazı değişen sistemlerin sınıflandırılması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yine Fourier katsayılarından yararlanılarak, W UMa sistemleri için değme oranı (f), yörünge eğim açısı (i) ve kütle oranı (q) tahmin edilmiştir. Bütün bu işlemler, hazırlanan bir bilgisayar (Python) kodu ile baştan sona otomatik bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Yöntemin ROTSE–IIId veritabanındaki 7 ayrı yönelimde yer alan yaklaşık 100000 ayrı noktasal hedef başarıyla uygulanması sonucunda, yeni değişen yıldızlar keşfedilerek sınıflandırılmaları yapılmış ve birçok W UMa türü sistem için ilk geometrik parametreler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sky surveys performed from both orbiting spacecrafts and ground-based experiments based on 2-dimentional detectors have increased the amount of data which needs to be analyzed. Due to huge growth of these photometric data, automated and fast responding analysis techniques are much more needed today. In the present study, the photometric data of such an experiment, ROTSE–IIId located in TÜBİTAK National Observatory, are studied. In the analysis two widely used techniques, i.e., Lomb-Scargle algorithm for determination of periodicities and Fourier decomposition method for classification of variable stars and for prediction of initial geometric parameters of the systems, are applied to the data, respectively. The coefficients of Fourier filtering method provides the information to classify some variable stars. In addition, by means of Fourier coefficients, some initial parameters of W UMa systems, such as degree of contact (f), orbital inclination (i), and mass ratio (q) are estimated. All steps are automatically performed by using a computer code written in Python language. As a result, applying these methods on approximately 100000 point sources within 7 pointings in the ROTSE–IIId database, some new variable stars are identified and classified, and preliminary geometric parameters for all W UMa systems are given.