Bazı zengin galaksi kümelerinin X-ışın gözlemlerinden yararlanarak küme dinamiğinin incelenmesi
Studying the dynamics of some rich galaxy clusters based on X-ray observations
  1. Tez No: 392697
  2. Yazar: ELİFNUR ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, A1991 ve A2142 galaksi kümeleri ile literatürde ilgili çalışması yer almayan 4 adet galaksi kümesinin (A1576, A2552, A2009, A2657) XMM-Newton ve Chandra uydularından alınan verilere dayalı olarak sıcaklık ve element bolluk profilleri incelenmiştir. Bu kümelerden A2142, A1576 ve A2657 dışında kalanları, dengeye ulaşmış (relax olmuş) bir kümeden beklenen sıcaklık dağılımları ve soğuma eğrisi profilleri sergilemektedirler. Kümeler ayrıca, soğuk cepheler ve kaviteler bakımından da incelenmiştir. A1991 dışındaki kümelerde kavitelerle ilgili doğrudan bir kanıta rastlanmamıştır. Bu kümedeki kuzey ve güney kavitelerinin sıcaklıkları sırasıyla (2.09 ± 0.10) keV ve (1.75 ± 0.10) keV olarak belirlenmiştir. O, Mg, Si, S, Ni element bolluklarının Fe elementine oranı, küme içerisindeki gazın SNII tür patlamalarla şekillendiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, radial temperature and elemental abundance profiles of several galaxy clusters have been investigated by using data obtained from the archives of XMM-Newton and Chandra X-ray telescopes. In addition to A1991 and A2142, 4 galaxy clusters (A1576, A2552, A2009, A2657) for which no relevant studies are found in the literature have been examined. All of these clusters, except for A2142, A1576 and A2657, have shown temperature and cooling flow profiles as expected from a relaxed cluster. It has also been studied whether there are cold fronts or cavities do exist. There is no direct evidence found for the presence of cavities except for A1991 in which temperatures of the cavities have been determined to be (2.09 ± 0.10) keV and (1.75 ± 0.10) keV for northern and southern cavities, respectively. The ratio of abundances of O, Mg, Si, S, Ni to that of Fe indicates that intra-cluster gas involved in the cluster is formed by SNII type explosions.