Patlıcan (Solanum melongena L.) bitkisi tohumlarının çimlenmesinde çinko (Zn) stresi ile meydana gelen DNA değişikliklerinin belirlenmesi
Identification of DNA changes in eggplant (Aubergine) (Solanum melongena L.) seedlings induced by zinc stress
  1. Tez No: 392701
  2. Yazar: SHAPOUR GHABELNEZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bitkilerin gelişip büyümelerini etkileyen birçok stres faktörü bulunmaktadır. Ağır metal kirliliği bu faktörlerden biridir. Günümüzde ağır metal kirliliği önemli çevresel problemlerden birisidir. Yükesek konsantrasyonlardaki bazı ağır metaller bitkileri ve bitkilerle beslenen insan ve hayvanları olumsuz yönde etkileyebilmektedirler. Hatta bu ağır metallerin bir kısmı düşük konsantrasyonda bile hücre ve dokularda toksik hasarlara neden olabilirler. Bu çalışmada, çinko (Zn) konsantrasyonuna maruz kalan patlıcan (Solanum melongena L.) tohumlarında çimlenme aşamasında meydana gelen etkilerin moleküler düzeyde ve populasyon düzeyinde belirlenmesi amaçlanmıştır. Artan Zn konsantrasyonuyla patlıcan tohumlarının kökünde büyümenin, kuru ağırlık ve toplam çözünür protein içeriğinin arttığı belirlenmiştir. Ancak toksik sınırlara ulaşıldığında çimlenmenin gerçekleşmediği gözlemlenmiştir. Ekotoksikolojide, RAPD analizi bitkiler için uygun bir biobelirteç olarak kabul edilmektedir. RAPD analizi için, 8 RAPD primerinin özgün polimorfik bant paterni gösterdiği bulunmuştur ve bunu takiben patlıcan tohumlarının kontrol örneklerinde belirlenen toplam 129 bant kullanılmıştır. Zn kontaminasyonundan sonar kontrol tohumlarına göre RAPD profilindeki değişiklikler çeşitli bant kazancı ve/veya kaybı içermiştir. Bu sonuçlar göstermiştir ki çeşitli çinko konsantrasyonlarında RAPD profiline göre genomik kalıp stabilitesi değişmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many stress factors affecting the development and growth of plants .heavy metal pollution is one of these factors. Recently, heavy metal pollution of major environmental problems. High concentrations of some heavy metals adversely affect plants and animals and human beings that are fed from plants and can cause toxic damage in cells and tissues. The purpose of this study is to determine the effects occurred in the seeds of eggplant seeds (solanummelongena L.) during germination stage that are exposed to zinc(ZN) concentration exposed at a molecular level and population level. With increasing concentration of Zn in the growth of the roots of eggplant seeds, it has been determined that dry weight and total soluble protein content was increased. However, when toxic limits are reached it has been observed that germination did not occur. In Ecotoxicology RAPD analysis is considered as a suitable biomarker for plants. For RAPD analysis, 8 of the original RAPD primers were determined in control samples of eggplant seeds. After ZN contamination 129 tape was used that were determined in control seeds changes have contained various band gain and/or loss. These results showed that in various zinc concentration genomic mold stability has been changed according to RAPD profile.