Borlu atık sudan izole edilen fungusların bor biyosorpiyon kapasitelerinin araştırılması
Investigation of biosorption potential of fungi isolated from boron containing wastewater
  1. Tez No: 392707
  2. Yazar: DİLARA NUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tez çalışmasında borlu atık sudan izole edilen Rhodotorula mucilaginosa ve Penicillium crustosum filamentli fungusların bor biyosorpsiyon kapasiteleri araştırılmıştır. Bor biyosorpsiyonuna başlangıç pH, artan bor ve biyokütle konsantrasyonları ile biyokütle hazırlama yöntemlerinin etkisinin araştırıldığı denemelerde, her iki fungal yaş biyokütlenin (1g/L kuru ağırlık) optimum bor biyosorpsiyonunu pH 6'da yaptığı belirlenmiştir. Artan bor konsantrasyonlarının etkisi çalışmalarında, R. mucilaginosa 15.35 mg/L bor konsantrasyonunda % 23.78 verimle, P. crustosum ise 15.25 mg/L bor konsantrasyonunda % 24.92 verimle en yüksek bor biyosorpsiyonu yapmış, bor konsantrasyonu arttıkça her iki fungal yaş biyokütlenin bor biyosorpsiyon verimi azalmıştır. Benzer sonuçlar artan biyokütle konsantrasyonu çalışmalarında da gözlenmiş, her iki fungus denenen yaş biyokütle (1-4 g/L kuru ağırlık) konsantrasyonları içinde en yüksek bor biyosorpsiyon verimini 4g/L biyokütle kullanıldığında vermiştir. Yaş, kuru ve formaldehitle inaktive edilerek hazırlanan fungal biyokütleyle yapılan biyosorpsiyon çalışmalarında en yüksek bor biyosorpsiyonu, yaş fungal biyokütle ile elde edilmiştir. Optimum pH'da, 15 mg/L başlangıç bor konsantrasyonunda ve yaş biyokütle (4 g/L kuru ağırlık) kullanılarak yapılan denemelerde, R. mucilaginosa % 31.92 verimle, P.crustosum ise % 23.46 verimle bor biyosorpsiyonu yapmıştır. Tez çalışmasında elde edilen bu sonuçlar, R. mucilaginosa ve P. crustosum funguslarının borla kirlenmiş atık suların biyolojik arıtımında etkin ve düşük maliyetli bir biyosorbent olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, boron biosorption efficiency of Rhodotorula muciloginosa and Penicillium crustosum isolated from Boron mining wastewater was examined. Boron bioremoval by P. crustosum and R. mucilaginosa were investigated with regards to initial pH, increasing boron and biomass concentrations. The assays were also performed with different cell preparation methods. The optimum pH was found as 6 for wet cells of both fungi (1g/L dried biomass). In the effect of increasing Boron concentration studies, maximum Boron bioremoval efficiency was observed as 23.78% at 15.35 mg/L boron concentration for R. mucilaginosa and as 24.92% at 15.25 mg/L boron concentration for P. crustosum, but absorbed boron ratio decreased due to increasing boron concentration. The highest yield for both fungi in the increased biomass (1-4 g/L) concentrations were obtained by using 4 g / L biomass. The highest biosorption yield for wet, dry and formaldehyde treated biomass were obtained with wet biomass of both fungi. In the assays performed with optimum pH, 15 mg/L initial boron concentration and wet biomass (4 g/L dried biomass), R. mucilaginosa had the highest capacity with 31.92%, P. crustosum had the highest capacity with 23.46%. This study demonstrates the importance of using P. crustosum and R. mucilaginosa as a low-cost biosorbent for boron bioremoval in boron-contaminated waters.