Bazı siyanobakterilerin organik kirletici giderim etkinliklerinin arttırılması
Enhancement of organic pollutant removal efficiency of some cyanobacteria
  1. Tez No: 256292
  2. Yazar: PINAR KARACAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Reaktif boyar madde ve fenol içeren atıksuların arıtımında, Synechocystis sp. ve Phormidium sp. siyanobakterileri ile yapılan tez çalışmasında, fenol ve Reactive Black B, Remazol Blue, Reactive Black B' nin giderim değerleri BG 11 besiyerlerinde incelenmiştir. Çalışma Reactive Red için pH 9.5 de Remazol Blue ve Reactive Black B için pH 8.5 de yapılmıştır. Boyar madde ve fenol giderimine triakontanol içeren ve içermeyen ortamlarda bakılmıştır.Yapılan çalışmada triakontanol hormonu içeren besiyerinde, Synechocystis sp., 25 ppm Reactive Red içeren ortamda % 25.7, 25 ppm Remazol Blue içeren ortamda %37.5, 25 ppm ve Reactive Black B içeren ortamda % 29.3 giderim yapmıştır. Phormidium sp. ise 25 ppm Reactive Red ve triakontanol hormonu içermeyen ortamda % 35.4, 25 ppm Remazol Blue ve triakontanol hormonu içeren ortamda % 25.5, 25 ppm Reactive Black B ve triakontanol hormonu içeren ortamda % 28.3 olmak üzere en yüksek giderimi yapmıştır.Fenol ile yapılan çalışmalar triakontanol hormonu içeren ve içermeyen ortamda aydınlıkta ve karanlıkta yapılmıştır. Artan fenol konsantrasyonlarında (25-500) yapılan denemelerde aydınlık ortamda fenol giderimi % 98.5ile % 100 arasında, karanlık ortamda ise % 97.2 ile % 100 arasında olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis done with Phormidium sp. and Synechocystis sp. cyanobacteria in the treatment of wastewaters including reactive dye stuff and phenol; the removal levels of phenol and Reactive Black B, Remazol Blue, Reactive Black B was examined in BG11 media. Trials were carried out for Reactive Red at pH 9.5 and Reactive Black B at pH 8.5. The removal of dye stuff and phenol was investigated at media with and without triacontanol.Experiments done with media including triacontanol, Synechocystis sp. removed Reactive Red as 25.7% at 25 ppm Reactive Red, Remazol Blue as 37.5% at 25 ppm Remazol Blue and Reactive Black B as 29.3% at 25 ppm Reactive Black B. On the other hand, Phormidium sp. had the maximum removal in media including 25 ppm Reactive Red and without triacontanol as 35.4%, 25.5% in media with 25 ppm Remazol Blue with triacontanol and 28.3% at 25 ppm Reactive Black B with triacontanol.Phenol assays were performed in media with and without triacontanol at light and dark conditions. In trials performing with increasing phenol concentrations (25-500 ppm), the phenol removal was ranging between 98.5% and 100% at light, while 97.2% and 100% at dark.