İki yönlü yanal etki algılayıcılı optik sistem tasarımı ve bu sistemin operasyonel kullanımı ile ışıma kaynaklarının konumlarının bulunması
An optical system design with duo-lateral detector and finding position of light sources with operational utilisation of this system
  1. Tez No: 392709
  2. Yazar: HANDE SOYKUVVET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında 2-yönlü yanal etki dedektör (algılayıcı) kullanılarak görüş alanı içerisindeki bölgeden gelen fotonları dedektör üzerine gönderen bir optik tasarım yapılmıştır. İlk olarak optik tasarım yapılırken gerekli olan bazı temel kavramlar, mercekler, mekanik parçalar ve 2-yönlü yanal etki dedektörü hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca tasarımın performansını etkileyen faktörlerden sözedilmiştir. Optik tasarım ilk olarak ZEMAX programında modellenmiştir. Daha sonra optik tasarımın prototipinin nasıl yapıldığı anlatılmıştır. Sonuç olarak bu sistemin tasarım doğrulama çalışması yapılmış ve deneysel sonuçlar ile teorik sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an optical design sending photons coming from the area within the field of view to detectors has been made using duo lateral effect detector. First of all the information about some basic concepts, lenses, the mechanical parts and duo lateral effect detector which are necessary while making optical design has been given. In addition the factors affecting the performance of the design have been refered. Firstly, optical design is modelled in ZEMAX optical design program. Later, how to prototype of the optical design is created has been explained. As a result design verification tests of this system has been made and experimental results and theoretical results have been compared.