Ev tozlarında ağır metal konsantrasyonlarının incelenmesi
Investigation of heavy metal consantrations of house dust
  1. Tez No: 392752
  2. Yazar: PARISA BABAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Halk sağlığının önemli bir göstergesi olan iç ortam hava kalitesi, insan sağlığının yanı sıra yaşam kalitesini de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle, dış ortam hava kalitesinin yanı sıra iç ortam hava kalitesinin izlenmesi ve kontrolüde önem taşımaktadır. Bu çalışmada 2012 yılında Ankaranın çeşitli noktalarında bulunan evlerden toplanan ev tozlarındaki ağır metal kiriliği hakkındaki çalışma sonuçları ortaya konulmaktadır. Nisan 2012' den Haziran 2012 'e kadar olan sürede önceden belirlenen evlerden elektrik süpürgesinde toplanan toplam 45 toz örneği alınmış ve çözünürleştirilme işlemlerden sonra Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre cihazı kullanılarak Ni, Pb, Fe, Zn, Cd, V, As, Cr, Cu, Hg, Mg, Mn, Sb ve Sn tayin edilmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre en yüksek aritmatik ortalamaya sahip elementler sırasıyla Mg(8900.34 µgg-1), Fe(4408.57 µgg-1), Zn(449.983 µgg-1) ve Cu(104.515 µgg-1) olarak gözlenmiştir. Sonuçlar toplanan ev tozlarındaki ağır metal miktarının evlerin ana caddeye yakınlığı, evin bulunduğu kata, binanın duvar boyası türüne, evdeki ısıtma kaynağı türüne, dezenfektan kullanım sıklığına ve ev içinde sigara içilip içilmemesine göre değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Indoor air quality, an important indicator of public health, affects not only human health but also the quality of life. Therefore, the monitoring and control of outdoor air quality as well as indoor air quality is also important. In this study, results obtained from pollution of heavy metals in household dusts collecting from houses in various points of Ankara were presented by experimental analyses in 2012 year. A total of 47 samples were collected by researchers in predetermined houses throughout Ankara during the period April, 2012 to June, 2012 and analysed for As, Cd, Cr, Cu, Fe, Hg, Mg, Mn, Ni, Pb, Sb, Sn, V, Zn using the atomic absorption spectrophotometric method after wet digestion. According to the statistical analysis the highest arithmetic means were observed for the elements Mg (8900.34 μg g-1), Fe (4408.57 μg g-1), Zn (449,98 μg g-1) and Cu (104,51 μg g-1). Results of heavy metal analysis revealed that the concentrations change with the proximity to the main street of houses, to the floor type of the houses, wall paint type, home heating source type, frequency of disinfectant use and smoking in the house.