Ankara ili Melolonthinae ve Rutelinae (Coleoptera:Scarabaeidae) altfamilyaları üzerinde sistematik çalışmalar
Systematic studies on subfamily Melolonthinae ve Rutelinae (Coleoptera:Scarabaeidae) in the Ankara provience
- Tez No: 392753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ORHAN MERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Ankara ili ve çevresinden 2012-2013 yılları arasında toplanmış Melolonthinae ve Rutelinae altfamilyalarına ait 12 tür tespit edilmiştir. Türlerin morfolojik özellikleri ayrıntılı olarak tanımlanmış, sinonimleri, Dünya ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir. Türlerin fotoğrafları çekilmiştir. Erkek genital organa ait aedeagus ve paramerler incelenmiş, tarifleri yapılarak şekilleri ayrıntılı olarak çizilmiştir. Altfamilya, tribüs, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmıştır. Erkek genital organ morfolojileri türler arasında ve daha üst kategorik seviyelerde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, has determined 12 species of Melolonthinae and Rutelinae subfamilies which were collected from Ankara and its surrounding during 2012-2013. The morphologic characteristic of species were defined in detail, Photografs of species were given. Additionally the male genitalia of Aedeagus and Parameres were examined, defined and drown in detail. Diagnostic key for subfamily, tribe, genus and species were prepared. Morphology of male genitalia were discussed among species and higher taxonomic categories.