Yeni ürün geliştirme sürecinde tedarik zinciri tasarımı ve bütünleşik AHP ve ORESTE yöntemi ile tedarikçi seçimi
Supply chain design and supplier selection with integrated AHP and ORESTE method at the new product development stage
  1. Tez No: 392786
  2. Yazar: KEMAL ÇAĞLAR PAMUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Global rekabetin büyük artış gösterdiği çağımızda, tedarik zinciri tasarımı ve tedarikçi seçimi konusunun; yüksek karlılık, verimli üretim yapısı, maliyetlerin düşürülmesi, artan pazar payı gibi kurumsal hedeflere doğrudan bağlı olduğunun bilincinde olunan yönetim felsefeleri benimsenmektedir. En küçük işletmelerden devasa fabrikalara kadar her ölçekte üretim tesisi için tedarik zinciri tasarımı ve tedarikçi seçiminin önemi anlaşılmıştır. Bu tez çalışmasında; yeni ürün geliştirme aşamasında tedarik zinciri tasarımının nasıl yapılabileceği örneklenmiş, literatürde kullanımına çok az rastlanan ORESTE Yöntemi açıklanmış ve AHP Yöntemi ile bütünleşik olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. AHP & ORESTE Yöntemi'nin ürettiği sonuçların tutarlılığı, aynı örnek problem diğer çok kriterli karar verme yöntemleriyle de çözülerek karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our era, global competition showed a significant increase, the management philosophies have been adopted in which it has been aware that supply chain design and supplier selection issues are directly associated with the corporate goals like high profitability, effective production structure, reduction of costs and increasing market share etc.. The importance of supply chain design and supplier selection has been realized from small firms to giant factories. In this master's thesis, how can a supply chain design be made at new product development stage has been illustrated, and rarely used ORESTE Method have been explained and illustrated that it can be used integratedly with AHP Method. Also; consistency of AHP & ORESTE Method's result has been investigated comperatively by solving same sample problem with other multi-criteria desicion making methods.