Değişken yatak katsayısı yöntemi ile kazıkların yatay yükler altında davranışının belirlenmesi
Determining the behaviour of laterally loaded piles with method of variable modulus of subgrade reaction
- Tez No: 392787
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ARSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yanal yüklere karşı kazıkların tasarlanması uzmanlık işi olup kapsamlı analizler gerektirir. Ancak, ön tasarım ya da küçük işler için, basit yöntemler kullanılabilir. Bu çalışmada, yanal yüklerle yüklenmiş tekil kazık ve kazık grupları incelenecektir. Bu işlem farklı yöntemler için yapılacak ve sonuçlar çeşitli kohezyonlu zeminler (sert ve yumuşak kil) ve kohezyonsuz zeminler (kum) için karşılaştırılacaktır. Bu çalışmada literatürde mevcut üç yöntem incelenmiştir: p-y yöntemi, Characteristic Load Method–CLM yöntemi ve Kumar (1993) ve Prakash ve Kumar (1996) tarafından önerilen khmax yöntemi. Bu çalışmanın amacı ise farklı yöntemlerle elde edilen yanal yüklü tekil kazık ve kazık gruplarının yük-ötelenme davranışlarını incelemek ve aynı zamanda geliştirilmiş khmax yöntemi ile ve ölçülen veriler ile birlikte karşılaştırmaktır. Bu yöntemlerinden hangisinin daha güvenilir sonuçlar verebileceğine yönelik bir tartışma sunulmuştur. Kullanılan yöntemlerin avantajları ve dezavantajları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Designing piles against lateral loads is a specialty task, requiring comprehensive analysis. However, for a preliminary design or for small jobs, simple methods can be employed. In this work, laterally loaded single pile and pile groups will be investigated. The deflection at the ground surface in the piles will be calculated. This will be done for few different methods and the results will be compared for different types of cohesive soil (hard and soft clay), and for cohesionless soil (sand). A literature review yielded three methods: p-y method, the Characteristic Load Method – CLM and the khmax method proposed by Kumar (1993) and Prakash and Kumar (1996). The aim of this study is to compare the load-deflection behavior of laterally loaded single piles and pile groups obtained by different methods in comparison to the improved khmax method along with the measured data. A discussion on which of these methods give more reliable results is presented. The advantages and the disadvantages of the used methods are also discussed.