Statical analysis of shells of revolution
Dönel kabukların statik analizi
- Tez No: 56459
- Danışmanlar: PROF.DR. S. TANVİR WASTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
oz DÖNEL KABUKLARIN STATİK ANALİZİ COŞKUN, Safa Bozkurt Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. S. Tanvir WASTI Ağustos 1996, 136 sayfa Elastik zemine oturan kiriş kavramı, eksenel simetrik yükleme altındaki dönel kabukların davranışlarının oldukça hassas şekilde belirlenmesinde kullanılabilir. Bu tezde basit bir sonlu eleman tekniği tanıtılmış olup, bu yöntem, eksenel simetrik yüklü, sabit ya da değişken kalınlıkta, dönel kabukların statik analizinde kullanılmıştır. Bu yöntem, elastik zemine oturan kiriş denklemi ile silindirik kabukların eğilme denklemleri arasındaki benzerlikten faydalanılarak geliştirilmiştir. Yatak katsayısı ve kiriş eğilme rij itliği söz konusu kabuğa göre uygun parametrelerle aktarılmaktadır. Yukarıda açıklanan yöntem daha sonra SASOR adlı yazılımın geliştirilmesi için kullanılmıştır.S AS OR adlı bilgisayar programı herhangi meridyen (boylamsal eğri) şeklinden oluşturulan dönel kabukların analizi için elverişlidir. Meridyen, belirli sayıda uç ucuna eklenmiş fakat birbiriyle açı yapan sonlu elemanlarla modellenmektedir. Her eleman, ilgili yatak katsayısı hesaplanarak elastik zemine oturan kiriş olarak ele alınmaktadır. SASOR programından alman sonuçlar, küresel ve dönel hiperboloid tipi kabuklarda dahil olmak üzere, her tür eksenel simetrik yükleme altındaki, dönel kabuklar için literatürde bulunan analitik ve bilgisayar çözümleri ile iyi uyum içindedir. Anahtar Kelimeler : Elastik Zemine Oturan Kiriş, Dönel Kabuk, Eksenel Simetrik Yükleme, Sonlu Elemanlar, Statik Analiz, Bilgisayar Programı, Benzeşim. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STATICAL ANALYSIS OF SHELLS OF REVOLUTION COŞKUN, Safa Bozkurt M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. S. Tanvir WASTI August 1996, 136 pages The concept of beam on elastic foundation may be used with reasonable accuracy to approximate the response of shells of revolution under axisymmetrical loads. In this study, a simple finite element technique is introduced and applied for the statical analysis of axisymmetrically loaded shells of revolution having constant or varying thickness. This is accomplished by considering the analogy between the equation for a beam on elastic foundation and the bending equations for cylindrical shells. The foundation modulus and beam fiexural rigidity are replaced with appropriate parameters pertaining to the shell under consideration. The procedure described above is used to develop a computer program named SASOR (Statical Analysis of Shells Of Revolution). The program is suitable for the analysis of shells mof revolution with an arbitrary shape of meridian. The meridian is divided into a number of finite elements end to end but with different orientations with respect to each other. Each element is treated as a beam on elastic foundation with the appropriate foundation modulus. The results of the SASOR program are in good agreement with available analytical and computer solutions for all cases of axisymmetrically loaded shells of revolution including spherical shells and hyperboloids of revolution. Keywords : Beam on Elastic Foundation, Shells of Revolution, Axisyrnmetrical Loads, Finite Elements, Statical Analysis, Computer Program, Analogy. IV