Mesleki ve teknik eğitim kurumları için bir çevrimiçi konum takip sisteminin geliştirilmesi
Development of an online mobile tracking system for vocational and technical education institutions
  1. Tez No: 392802
  2. Yazar: DİLEK YEŞİLEL TARCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışma kapsamında işletmelerde beceri eğitimi uygulaması sırasında karşılaşılan sorunları gideren bir web sitesi ve mobil cihazlardaki GPS teknolojisini kullanarak öğrenci devam takibini kontrol eden bir mobil uygulamadan oluşan bir sistem tasarlanması amaçlanmıştır. Sistemin tasarlanması sırasında işletmelerde beceri eğitimi uygulaması tarafları olan okul yönetimleri, koordinatör öğretmenler ve işletme koordinatörleri ile ihtiyaç analizi çalışması yapılmıştır. Bu ihtiyaç analizi kapsamında taraflara görüşme tekniği kullanılarak açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Bu sayede işletmelerde beceri eğitimi uygulaması sırasında karşılaşılan sorunlar tespit edilmiş ve geliştirilecek programdan beklenen işlevler, özellikler ve bölümler belirlenmiştir. İhtiyaç analizi sonuçları dikkate alınarak, Çevrimiçi Mobil Staj Takip Sistemi geliştirilmiştir. Çevrimiçi Mobil Staj Takip Sistemi, web sitesi ve mobil uygulama olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Web sitesi bölümü, 3 farklı kullanıcıya yönelik tasarlanmıştır. Bu kullanıcılar işletme, koordinatör öğretmen ve okul yönetimidir. Web sayfasına giriş yapabilen kullanıcıları, her bir bölümde ihtiyaç analizi sonuçları dikkate alınarak tasarlanmış farklı ara yüzler karşılamaktadır. Mobil uygulama bölümü, sadece öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. Mobil uygulama öğrencinin gps teknolojisi kullanılarak devam takibini yapabilmek amacıyla tasarlanmıştır. Çevrimiçi Mobil Staj Takip Sisteminin web sitesi bölümünün tasarımında Asp.net teknolojisi, C# programlama dili ve Visual Studio2013 geliştirme ortamı kullanılmıştır. Mobil uygulama bölümünün tasarımında ise Android Studio geliştirme ortamı ve java programlama dili kullanılmıştır. Sistem geliştirildikten sonra ihtiyaç analizine katılan katılımcılara tanıtılarak bir süre incelemeleri sağlanmıştır. Sonuç olarak katılımcılara, Çevrimiçi Mobil Staj Takip Sistemini değerlendirmeleri için hazırlanan görüşme soruları yöneltilmiştir. Değerlendirme sonucuna göre, Çevrimiçi Mobil Staj Takip Sisteminin ihtiyaç analizi sonucunda belirlenen eksiklikleri giderdiği ve kullanılan mobil uygulamanın öğrenci devam takibine katkı sağladığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of study, to design a system consisting of a website that resolves the problems encountered during the business skills training practice and a mobile application that uses GPS technology in the mobile devices to follow the attendance to internship is aimed. During designing of the system, a needs analysis is made with the sides of the business skills training practice; school board, coordinator teacher and the business. In the scope of the needs analysis, interview techniques using open-ended questions were posed to the parties. Thus, the problems which are encountered during the business skills training practice are detected and the expectations about functionality, property and parts of the program to be developed are determined. Considering the needs analysis results, an Online Mobile Internship Tracking System is designed. Online Mobile Internship Tracking System includes two parts which are a website and a mobile application. Web site part of the system is designed for three types of users. These users are; coordinator teacher, business and school board. All type of users that logins to the website faces different interfaces which are designed considering the needs analysis results for each parts. The mobile application part is only being used by the students. The mobile application is designed to get the location of the students and to follow their attendance to internship by using GPS technology. During the development of Online Mobile Internship Tracking System's website part, ASP.NET, C# programming language and Visual Studio 2013 development environment is used. For the mobile application development, Android Studio development environment and Java programming language is used. The system is introduced to participants which are involved in needs analysis, and a period of examination is provided after the system is developed. The questions for assessment of Online Mobile Internship Tracking System are directed to participants. According to evaluation result, the result is emerged that Online Mobile Internship Tracking System overcomes the deficiencies which are determined after needs analysis and the current mobile application contributes the following of students' attendance to internship.