Van kentinin deprem sonrası yeniden yapılandırılması sürecinde ulaşım sorunları ve geliştirilebilecek ulaşım politikaları
Transportation problems and transportation policies which can be developed in the process of replaning after the earthquake in Van city
  1. Tez No: 392817
  2. Yazar: UMUT ÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Doğal afetlerin kentler üzerinde önemli etkileri olmaktadır. Deprem gibi doğal afetler sonrasında kentin mevcut altyapısındaki yetersizlikler daha çok görülür hale gelmekte bunun sonucu olarak da kentin yeniden planlanması gibi çözüm arayışlarına gidilmektedir. Ulaşım altyapısı sağlıklı oturtulmayan kentlerde deprem anında ve sonrasında kent içi ulaşımda önemli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların çözümü konusunda bilimsel temelde doğru politikalar geliştirilmesi gerekmektedir. Bu araştırmada Van Kent içi ulaşımın mevcut durumuna değinilmiş olup 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde yaşanan depremlerin kent içi ulaşıma yansıması, kentin deprem sonrası yeniden yapılandırma sürecinde Van kent içi ulaşımda izlenmesi gereken politikalar konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters have serious effects on cities. After the natural disasters like earthquake, deficiencies of the city infrastructure become more clear, so it is searched for solution in order to replan the city. There appears serious problems at urban transportation during or after the earthquake at the cities in which transportation infrastructure is not good. In order to solve these problems it is necessary to improve scientific policies. In this research, ıt is dealt with the current situation of urban transportation of Van, and as 23 october and 9 november earhquakes badly affected urban transportation of Van city, suggestions were made to follow the urban transportation problems policies in the process of replaning of the city after the earthquake.