Enerji üretim santralleri içinde jeotermal enerji santrallerinin yeri ve seçim kriterleri
The significance of geothermal energy power plants among all power plants, and selection criterias
  1. Tez No: 392818
  2. Yazar: AYŞE UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji ve Çevre Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünya gelişmeye, insan nüfusu da her geçen gün artmaya devam ettiği sürece, enerji ihtiyacı da artmaya devam edecektir. Enerji kaynaklarının giderek azalması, enerji fiyatlarında sürekli öngörülemeyen dalgalanmaların yaşanması enerji yönetimini gerekli hale getirmektedir. Bu kriterlere ek olarak bir de sera gazı gibi çevresel etkiler ve enerji ile ilgili yönetmeliklerin daha etkin ve bağlayıcı hale gelmesi ile enerjiyi verimli ve etkin kullanmak en önemli amaç haline gelmiştir. Enerji üretiminde yeni kaynaklara yönelimi sağlayan bu etkenler sonucu, yeşil enerji olarak tabir edilen çevre dostu enerji kaynakları gündeme gelmiştir. Çevre dostu yenilenebilir enerji kaynakları tek başlarına ülkenin tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar üretimi sağlayamayacak olsa da, enerjide çeşitliliği sağlar ve fosil yakıtlarının kullanım oranlarını düşürerek hem çevre kirliliğini hem de dışa bağımlılığı azaltmak konusunda son derece etkin bir rol üstlenir. Jeotermal enerji yenilenebilir enerji kaynakları arasında en çevre dostu olan enerji kaynağıdır. Kaynaklar nedeni ile spesifik jeolojik aktivitelerin olduğu yerler ile kısıtlıdır. Bu sebeple jeotermal potansiyelinin olduğu sahalarda jeotermal kaynakları en verimli şekilde kullanmak gerekmektedir. Bu çalışma hem jeotermal enerjiyi hem de jeotermal enerji santrali projelerini daha detaylı anlatarak, bu enerji kaynağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması ve bu enerji kaynaklarının daha etkin kullanılmasını sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
During the world development and increasing human population, energy demand will continue to increase. Progressive reduction of energy resources and consistently unpredictable fluctuations in energy prices makes energy management required. In addition to these criteria, environmental influences such as greenhouse gas and more effective energy regulations make the energy to be used efficiently become the most important purpose. As a result of these providing orientation to new sources of energy production factors, environmentally friendly energy known as green energy has become main topic. Eco-friendly production of renewable energy sources cannot provide enough to cover the electricity needs of the country all alone, but allows for a variety of energy and takes an extremely active role in reducing dependence on foreign as well as environmental pollution for reducing the utilization of fossil fuels. Geothermal energy is the most environmentally friendly source of energy among of the renewable energy sources. Geothermal areas are limited as a reason in that it consists specific geological activity. It is precisely for the most efficient way that in areas where have geothermal potential, must be used geothermal resources. In this study, it will be aimed to both geothermal energy and geothermal power plant projects describing in greater detail, acquiring a more information about this energy source and more efficient use of these energy sources.