Alışveriş merkezlerinin yer seçimi ölçütleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma: Ümraniye örneği
On the relationship between the transformation of transportation planning and cities: Umraniye county case
  1. Tez No: 392832
  2. Yazar: AYHAN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Alışveriş her toplumda farklı şekillerde ortaya çıkmış bir olgu olup her dönemin kendine has toplumsal,sosyal ve ekonomik işleyişi içerisinde şekillenmiş bir kavramdır. Antik çağda Yunan kentlerinde“agora”ile başlayan , Roma'da“forum”Osmanlı'da“bedesten”,“arasta”ve“kapalıçarşı”ile devam eden her toplumun kültürüne ve ilgili dönemin şartlarına göre farklılık göstererek devam eden alışveriş ve alışveriş mekânları bu süreç sonunda çağımızın getirdiği birçok yenilikle birlikte alışveriş merkezlerine dönüşmüş ve çok kısa sürede büyük gelişim göstererek rağbet görmüştür. Ve bu şekliyle insanoğlunun son yüzyılda gündelik hayatında önemli bir yer tutmuştur. Bu çalışmada; Alışveriş merkezlerinin yer seçim ölçütleri üzerinde durulmuştur. Çalışma içerisinde, toplumun tüketim alışkanlıkları ve alışveriş kavramı ele alınmış ve mekânsal olarak alışveriş merkezlerine yer verilmiştir. Bu bağlamda Ümraniye ilçesi sınırlarında kalan alışveriş merkezleri yer seçim ölçütleri dikkate alınarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shopping in every community is a phenomenon that has emerged in different ways for each period in the social and economic functioning of its unique social, is a concept formed. In ancient Greek cities, starting with the“agora”,“forum”in Rome in the Ottoman Empire“bedesten”,“arasta”and“Grand Bazaar”and continued with each community's culture, and the relevant period in terms of the ongoing shopping vary and shopping venues at the end of this process brought many changes of our time together has been converted to shopping centers and showing great progress in a very short period of time has seen much demand. And that's the way human beings in everyday life over the last century has shed an important place. In this study; Shopping centres location focuses on the selection criteria. The concept of the society's consumption habits and shopping within the work are discussed as are the shopping malls and spatial. In this context, Ümraniye district boundaries where shopping centers has been evaluated considering the selection criteria.